Brekovský hrad obnovujú zahraniční dobrovoľníci. Desať mladých ľudí z piatich krajín prišlo na dva týždne priložiť ruku k dielu. Najdlhšiu cestu meral študent Erik z Mexika. Pracovný kemp sa koná na hrade už po siedmy raz.
BREKOVSKÝ HRAD. Združenie na záchranu Brekovského hradu organizuje jeho obnovu už niekoľko rokov. V tomto roku na ňom pôsobí 25 pracovníkov.
Výsledok tohtoročných prác by mali byť obnovené vínna pivnica a budova prvej brány. Na prácach sa podieľajú aj mladí dobrovoľníci.
Katka zo Šumavy a jej krajanka Klára z Valašska prišli do kempu zo susedného Česka.
„Vyhovoval nám termín, ale hlavne, chceli sme spoznať východné Slovensko. Bola som len v Tatrách, iné miesta nepoznám,“ hovorí Klára, ktorá sa na jeseň chystá študovať do Austrálie.
Do kempu išli dievčatá aj preto, aby sa precvičili v angličtine. „Je tu sranda. Práca nie je náročná, ľudia sú veľmi priateľskí,“ tvrdia zborovo.
Berlínčan Heimo, budúci právnik, si informácie o hrade našiel na webe a v partnerskej nemeckej organizácii.
„Chcel som spoznať slovenskú kultúru a miestnych ľudí. Zaujímam sa o históriu a hrady. Je to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť,“ hovorí. Okolitou prírodou je nadšený, menej už slovenskou kuchyňou. Jednotku dáva iba pirohom.
Na stravu si nemôžu zvyknúť ani Španieli. „Stále iba zemiaky, každý deň polievka. Je to pre nás zvláštne,“ sťažuje sa študent politických vied Martí z Barcelony.
Na národný večer uvarili spolu s budúcim telekomunikačným inžinierom Arnawom paradajkovú polievku gaspacho a omeletu so zemiakmi. „Čo iné sme mali nachystať?“ bráni sa proti otázke, prečo i oni varili zo zemiakov.
Na Slovensku sú po prvý raz a pobyt berú ako dobrodružstvo.
Patrícia Gdovinová (vľavo) a Kristína Ferjaková. Mladé brigádničky pomáhajú pri predaji suvenírov. Foto k článku: Jana Otriová
Rusku Anna zaujala zvláštna podobnosť
22-ročný študent strojárstva Erik Sánchez Guerrero pochádza z Mexika. V Európe je prvýkrát.
Do Brekova pricestoval z Talianska, kde strávil dva týždne v dobrovoľníckom tábore. Cestovanie, spoznávanie nových krajín, kultúr a ľudí je jeho priorita.
„Milujem malé mestá, okolitá príroda je nádherná. Rád by som sa sem ešte vrátil, ale cesta je finančne veľmi náročná. Pokúsim sa,“ dodáva.
Annu Doroninu z Moskovskej oblasti priviedla do Brekova zvláštna vec.
„Mama sa za slobodna volala Brechova. Zaujalo ma to natoľko, že som sem prišla,“ hovorí. Dobrovoľnícke tábory sú pre ňu spôsob, ako cestovať. Bola v Taliansku, Grécku a Francúzsku. U nás sa jej najviac páčilo v termálnom parku na Šírave.
Hoci dorozumievací jazyk je angličtina, dobrovoľníci sa ochotne blysli znalosťami miestnych slov: hneď po ďakujem, ahoj a nerozumiem nasledovali pivo, víno a vlk.
Zápis do vrcholovej knihy. Daniel Kysel z Tlmáč bol na hrade pred deviatimi rokmi. „Odvtedy sa tu mnohé zmenilo. Urobil sa kus práce,“ tvrdí. S bratom „turistikujú“ po východe Slovenska. Zdržia sa v Humennom, Snine, Jasenove a na Vinnom.
Nielen práca, ale aj zábava
Dobrovoľnícky tábor je na hrade už po siedmy raz. „Urobia kus práce. Pomáhajú pri čistení pivnice a druhého nádvoria. Preosievajú sutinu, ukladajú kamene,“ vysvetľuje Stanislav Macinský, riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu.
Mládežníci majú okrem práce aj bohatý program. „Máme už osvedčené aktivity, návštevu múzea, Jasenovského hradu, termal parku, splav rieky. Potrebujú aj trochu adrenalínu,“ dodáva.
V múzeu pod hradom budú vystavené artefakty, ktoré sa na hrade pri archeologickom výskume našli.
Ostenie
Katka (vľavo), Heimo a Klára
Erik prišiel z Mexika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.