Všetky historické budovy v Michalovciach majú neoceniteľnú kultúrnu hodnotu. Takými sú aj kostoly so svojimi interesantnými dejinami. Tentoraz predstavíme históriu troch kostolov a kaplnku na Hrádku.
MICHALOVCE. Čarovnú históriu ukrývajú nielen staré objekty v meste, ale aj skvostné kostoly. Pýšia sa svojou mohutnou stavbou a vežami, kde sa na samotnom vrchole vypína kríž, znak lásky.
Hlavný oltár priviezli z Užhorodu
Rímskokatolícky farský Kostol Narodenia Panny Márie sa nachádzal vo vtedajšom centre. Je pravdepodobné, že neskôr stál v strede námestia.
Kostol bol postavený koncom 13. storočia pánmi z Michaloviec – Nagymihályiovcami. Pravdepodobne mal svojho predchodcu, a to kamenný alebo drevený kostol. V 14. storočí bola blízko kostola umiestnená farská škola.
Zaujímavosťou je, že písomná zmienka o škole patrí k najstarším záznamom o farskej škole na celom území Slovenska.
„V 16. storočí kostol niekoľkokrát zmenil majiteľa. Striedavo patril protestantom a rímskokatolíkom. Koncom 17. storočia bol poškodený a vypálený. V 18. storočí ho na podnet patróna grófa Imricha Sztárayho obnovili. Pôvodne gotický kostol tak získal barokovú podobu,“ ozrejmil Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach a kronikár mesta Michalovce.
Doteraz je zachovaný gotický zvon v kostolnej veži. V kostole možno zhliadnuť neskorogotické pastofórium, ktoré je veľmi vzácne a nachádza sa na kňažišti tohto kostola.
V dobrom stave sa zachoval i neskororenesančný epitaf neznámeho šľachtica.
Súčasná podoba kostola je výsledkom barokovej prestavby. Z barokovej prestavby sa tam nachádza barokový oltár z roku 1721 s mladším oltárnym obrazom Narodenia Panny Márie.
„Oltár bol privezený z jezuitského kláštora a kostola v Užhorode,“ uviedol Molnár. Je tam pamätná doska z roku 1749, ako spomienka na obnovu kostola, rokoková kazateľnica a patronátna lavica z 19. storočia.
Nad hlavným vstupom do kostola je pamätná doska s nápisom z roku 1784.
„Zvedavosť dnes vyvolávajú tunajšie krypty, v ktorých sú pochovaní členovia rodín patrónov kostola i zbrane, ktoré vraj mali koncom 18. storočia v útrobách kostola ukryť sprisahanci proti panovníkovi. Pochovanie v krypte si mohli veriaci zaplatiť ešte v druhej polovici 18. storočia,“ poznamenal Molnár.
V podzemí boli pochovaní patróni kostola, čiže predstavitelia rodu šľachticov z Michaloviec.
Chrám dala dobudovať Mária Terézia
Na Holého ulici č. 2 stojí gréckokatolícky farský Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky s dvoma vežami.
Bohoslužby pre michalovských uniatov – neskôr gréckokatolíkov, vysluhoval v 18. storočí sväté liturgie kňaz z Topolian, v tunajšom rímskokatolíckom kostole.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.