Pred niekoľkými dňami zachytila verejnosť správu, že na západnej Ukrajine sa vyskytli dva prípady detskej obrny. A vzápätí ďalšia, že v prihraničnom okrese Trebišov je proti tejto zákernej chorobe zaočkovaných najmenej detí. Ako to v skutočnosti je – zisťovali sme u odborníkov.
TREBIŠOV. Terézia Konevičová, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove, nás informovala, že na Slovensku sa detská obrna (poliomyelitída) nevyskytuje od roku 1960.
Dovtedy boli u nás zaočkované všetky deti do 15 rokov veku a očkovanie sa stalo súčasťou každoročnej pravidelnej povinnej vakcinácie detí.
Ďalej dodáva, že za ostatných päť rokov v okrese Trebišov nebolo hlásené žiadne, ani len podozrenie na výskyt tohto ochorenia.
Zdá sa teda, že obavy sú zbytočné. Avšak pri kontrole očkovania odbornými zamestnancami RÚVZ bola v roku 2014 zistená iba 94,1–percentná zaočkovanosť u dvojročných detí, čo je oproti priemeru Slovenska o niečo menej.
Regionálna hygienička vo svojom stanovisku udáva, že nižšie percento zaočkovania spôsobila vysoká migrácia niektorých skupín obyvateľstva z okresu Trebišov do zahraničia. Čiže veľká časť detí tejto vekovej kategórie nie je prítomná na území okresu. Preto ich príslušní pediatri nemohli zaočkovať.
Táto skutočnosť je kľúčová, lebo spôsobila menej ako 95-percentnú vakcináciu detí v danej vekovej kategórii k 31. augustu lanského roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.