Mnohí si pamätáme obdobie, keď obyvatelia v mestách dostávali kus políčka v okrajových častiach, aby si založili záhradky. Niekde s tým po nežnej mali problémy, lebo pôvodní vlastníci ich odtiaľ vyháňali, avšak na mnohých miestach záhradkárske kolónie ostali a rozvíjali sa naďalej.
TREBIŠOV. V okrese Trebišov sa v Slovenskom zväze záhradkárov (SZV) združuje takmer 1000 členov. Od Čiernej nad Tisou až po Dvorianky.
Najpočetnejšie sú štyri základné organizácie (ZO) v samotnom okresnom sídle, ktoré rátajú takmer 500 členov, najväčia z nich je Orišky, Sady, Ondava a počtom členov je najmenšia Koronč.
V najvzdialenejšom meste Čierna nad Tisou a v Kráľovskom Chlmci sú tiež pomerne veľké ZO, menšie organizácie majú v Michaľanoch, v Dvoriankach a v Borši.
Pre mnohých z nich je neodmysliteľná spolupráca so základnými školami, pretože najmä starší skúsení záhradkári, viacerí z nich v pôvodných povolaniach pôsobili ako naslovovzatí vyštudovaní odborníci, považujú za potrebné odovzdávať poznatky a skúsenosti aj mladšej generácii.
A na druhej strane školy im pomerne často poskytujú priestory na rôzne výstavy. Kvitujú preto ochotu samospráv a škôl najmä vo Vojčiciach, Borši, Strede nad Bodrogom a v Trebišove.
Pravidelné výstavy ovocia a zeleniny usporadúvajú základné organizácie v Dvoriankach, Borši, v Kráľovskom Chlmci a sporadicky v okresnom meste. S výstavami bývajú spojené rôzne súťaže o najkrajšie vypestované plody.
Členovia organizovaní v SZV majú výhody
Terajší predseda Okresného výboru SZV v Trebišove Ján Barila pri tej príležitosti nezabudol pripomenúť, že v ich radoch pracuje aj víťaz celoslovenskej súťaže v reze ovocných stromov za rok 2007 Ladislav Kanda, ktorý je zároveň s Jánom Barilom aj absolvent ústrednej záhradkárskej akadémie.
Ján Barila je šéfom záhradkárov iba od júna tohto roku. Zaujímavosťou je, že vzdelaním je technik, vzťah k dlhodobému a trvalému záhradkárčeniu nadobudol už od svojich chlapčenských rokov a dnes je to jeho neodmysliteľná záľuba.
Záhradkári organizovaní v zväze majú svoje pravidlá, členstvo im ponúka aj niektoré výhody, ktoré iní nemajú.
Oceňujú spoločné výlety, či zájazdy na rôzne výstavy doma i v zahraničí, do botanickej záhrady v Košiciach.
Na nezaplatenie je poradenská služba od renomovaných odborníkov, domácich i s celoslovenskou pôsobnosťou. Využívajú výhody objednávok so zľavou rôznych odborných publikácií.
Potenciál nížiny zostáva nevyužitý
Často na rôznych posedeniach v osadách, alebo na väčších akciách a stretnutiach rozoberajú i úrodnosť regiónu Zemplín, osobitne Východoslovenskej nížiny, kde aj pôsobia.
„Vdušnou čiarou pár sto metrov sme predsa mali spracovateľskú fabriku Frucona, ktorá dokázala spracovať úrodu ovocia, ba i zeleniny zo široka ďaleka,“ konštatuje Ján Barila.
„Aj pri mojej rodnej dedine vo Veľatoch sme mali rozsiahle jablkové sady, dnes sú zo stromov iba pahýle. Máme predsa úrodnú pôdu, kde sa darilo melónom, skorým zemiakom a ovociu osobitne. Neviem čo je to za logiku, keď dovážame na Slovensko menej kvalitné ovocie a pestovatelia zo západného Slovenska vyvážajú prvotriedne výpestky do Nemecka a ďalej...“
Nemožno sa diviť skúseným záhradkárom, že spomínajú na obdobie, keď boli sady ovešané ovocím.
Ján Barila sa zamýšľa, že aj keby sa tu niektorý farmár odvážil „rozbaliť“ problém, či pohrával sa s myšlienkou obnovy sadov s ovocím, niet kapitálu a bez cudzej pomoci sa nepohne. „Škoda však potenciálu, ktorý táto jedinečná oblasť ponúka,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.