MEDZILABORCE. Menej mláďat ako vlani priviedli v tomto roku na svet orly krikľavé na východe Slovenska, informoval Boris Maderič z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Jednou z najvýznamnejších lokalít, ktorú obýva orol krikľavý, je Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Laborecká vrchovina. Tiahne sa od Humenného, cez Sninu a Medzilaborce až ku Stropkovu.
Oblasť pravidelne monitorujú ornitológovia. Podieľajú sa zároveň na ochrane spomínaného dravca napríklad výstavbou umelých hniezd. Tie pôvodné totiž nie vždy odolajú náporom vetra či ťažkého snehu.
Menšie prírastky
V sezóne 2015 však v CHVÚ zaznamenali menšie prírastky.
Aj keď je ich populácia na Slovensku početná, v posledných 15 rokoch poklesla o viac ako 20 percent.
Tento rok v porovnaní s predchádzajúcimi štyrmi nebol pre populáciu orlov až taký úspešný.
Z celkového počtu 55 sledovaných párov orla krikľavého bolo produktívnych len 24 párov, ktoré úspešne vyviedli po jednom mláďati, ozrejmil Maderič s tým, že vlani to bolo 36 mláďat.
Za tohtoročným nižším prírastkom nie je negatívna činnosť človeka či nedostatok potravy. Pokles spôsobili vnútropopulačné vzťahy.
"Populácia orlov má určitú dynamiku a nie stále ten pár dokáže zahniezdiť, nie stále môže priviesť na svet mláďatá. Niekedy prekonáva veľmi veľa prirodzených prekážok," skonštatoval Maderič.
Svoju úlohu pritom sčasti zohráva i počasie či klimatické zmeny.
Laboreckej vrchovine sa zároveň nevyhýba intenzívna lesohospodárska činnosť.
"Aj napriek nej sa nám podarilo takmer všetky hniezdne biotopy aj so samotnými hniezdami zachrániť, a to vďaka vyhlasovaným ochranným zónam. Toto manažmentové opatrenie má nesmierny význam pre ochranu populácie orla krikľavého," zdôraznil Maderič.
Pokles o dvadsať percent
Dravce z východoslovenského CHVÚ patria k takzvaným dáždnikovým druhom. Ich ochranou sa prispieva k zachovaniu veľkého množstva iných živočíchov či rastlín, preto je starostlivosť o orly taká významná.
Aj keď je ich populácia na Slovensku početná, v posledných 15 rokoch poklesla o viac ako 20 %.
Chránené Dravce z Laboreckej vrchoviny už smerujú v týchto dňoch k svojim zimoviskám na severe Afriky.
"Môžu byť momentálne v častiach severného Turecka. Väčšina párov už je na ceste," uzavrel Maderič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.