Korzár logo Korzár Zemplín

Neobsadené nebytové priestory budú v Humennom lacnejšie

Mestské nebytové priestory, o prenájom ktorých dlhodobo nikto nemá záujem, budú lacnejšie.

Detská poliklinika. Mesto pokladá budovu za rodinné striebro. Je v nej 5 neobsadených priestorov.Detská poliklinika. Mesto pokladá budovu za rodinné striebro. Je v nej 5 neobsadených priestorov. (Zdroj: Jana Otriová)

Rozhodli o tom humenskí poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva (MsZ). Niektorí poslanci sú presvedčení o tom, že treba vypracovať podrobnú analýzu využitia priestorov vrátane zohľadnenia polohového koeficientu a až potom rozhodovať. Mesto tvrdí, že predložený materiál všetko toto obsahuje a celoplošné zmeny cien nájmov sú nezmyselné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HUMENNÉ. Poslanci sa doplnkom k Zásadám hospodárenia a nakladania s majetkom mesta zaoberali na ostatnom rokovaní zastupiteľstva.

Mesto vlastní a prenajíma nebytové priestory v Dome služieb (DS) Centrum na južnej časti námestia, v bývalom chemlonskom internáte, na Detskej poliklinike, v budovách na Staničnej a Laboreckej ulici a garáž na Kukučínovej. Niektoré priestory sú dlhodobo neobsadené.

SkryťVypnúť reklamu

Odbor správy mestského majetku na mestskom úrade pravidelne realizuje verejné obchodné súťaže (VOS) na obsadenie prázdnych priestorov.

Napríklad priestor (71,13 m2) v DS Centrum na poschodí je voľný od roku 2012, dva malé priestory na Detskej poliklinike zívajú prázdnotou od roku 2008 a 36 m2 v Chemlonskom internáte nemá nájomcu od júla 2010. Práve tam je najviac neobsadených priestorov, až osem, 5 priestorov je na Detskej poliklinike a 4 v DS Centrum.

Nezáujem o priestory zníži ich cenu

„V priemere bola realizovaná VOS na voľné priestory 6-krát do roku 2015. Vzhľadom na hospodárnosť a efektívnosť pri nakladaní s majetkom mesta Humenné v zmysle všeobecných záväzných právnych predpisov navrhujeme možnosť úpravy jednotlivej ceny nájmov u dlhodobo neobsadených nebytových priestorov. Účelom tejto zmeny zásad je zvýšenie príjmov z nebytových priestorov a zároveň zníženie nákladov týchto priestorov bez prevádzky,“ uvádzalo sa v dôvodovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci schválili, že ak je nebytový priestor vo vlastníctve mesta neobsadený minimálne rok, mestské zastupiteľstvo si vyhradzuje právo samostatným uznesením upraviť podmienky nájmu, najmä zníženie ceny nájmu.

Zmena zásad sa nevzťahuje na doteraz platne uzatvorené nájomné zmluvy.

Babják: Treba analýzu

Poslanec Jozef Babják (SDKÚ-DS, Sieť) upozornil na to, že chýba podrobná komplexná analýza využitia nebytových priestorov.

„Treba vyčísliť, koľko príjmov máme z prenájmu v jednotlivých objektoch a aké sú výdavky na ne, a na základe toho prijímať rozhodnutia. Upozorňovali sme na zvýšenie cien nájmu spred štyroch rokov. Priniesli takýto výsledok,“ zdôraznil na rokovaní.

Navrhol, aby úrad analýzu vypracoval a predložil návrh ceny nájmu jednotlivých objektov so zohľadnením špecifík priestorov a polohového koeficientu a aby o obsadení priestorov rozhodovala na základe výsledkov VOS príslušná komisia, a nie MsZ.

SkryťVypnúť reklamu

„Zastupiteľstvo sa schádza spravidla raz za tri mesiace. Čakať tak dlho je nepružné a neefektívne,“ uviedol. Rovnako si myslí, že dobu „neobsadenosti“ treba skrátiť na 6 mesiacov.

Vaľová: Materiál obsahuje všetko potrebné

Primátorka Jana Vaľová (Smer) oponovala, že materiál presnú analýzu neprenajatých priestorov obsahuje a celoplošne znižovať nájom v objekte len kvôli dvom – trom neprenajatým priestorom je nezmysel.

Ako ďalej zdôraznila, rozhodovať o majetku mesta môžu len dva orgány – štatutár a mestské zastupiteľstvo.

Podľa platných zásad otváranie obálok pri VOS na obsadenie nebytových priestorov a odporúčanie najvýhodnejšej ponuky je v kompetencii komisie, ktorú určí primátorka mesta.

Drahšie ako v hale

Problémom podľa poslanca Babjáka je aj zvýšenie cien pre prenájom telocviční a športovísk na jednotlivých školách od roku 2012.

K cene nájmu totiž školy musia prirátať aj prevádzkové náklady a služby spojené s užívaním. To malo za následok úbytok záujemcov o prenájom.

„V školských zariadeniach išli ceny hore skoro o sto percent. Kým v minulosti bol nájom za tenisový kurt v ZŠ Dargovských hrdinov 4 eurá, dnes je vyše deväť eur za hodinu. Na tenisových kurtoch klubu ostal hodinový prenájom 4 eurá, s permanentkou ešte menej. Čo sme vyhrali?“ pýta sa Babják.

Podobná situácia je podľa neho aj s telocvičňami. „V telocvični nad 145 m2 je nájom 12 eur. Po prirátaní nákladov môže byť prenájom dokonca vyšší ako v mestskej športovej hale,“ dodáva.

Princíp je podľa poslanca správny a používajú ho aj iní zriaďovatelia, napríklad PSK, ale sporný je podľa neho výpočet prevádzkových nákladov. Povinnosťou prenajímateľa je predložiť kalkuláciu nákladov. Poslanec je presvedčený o tom, že tento stav treba prehodnotiť.

Kde ako

Riaditeľ ZŠ Dargovských hrdinov Miroslav Postihač pripustil, že po zrátaní nájmu a všetkých nákladov sa poplatok za telocvičňu môže vyšplhať na 20 – 21 eur. Hovorí však o celkovom úbytku záujmu o prenájom športovísk, ktorý podľa neho trvá už 5 – 6 rokov.

„Starí nevládzu a mladým sa športovať nechce,“ hovorí. V minulosti mali štyroch stálych nájomcov, dnes sú zatiaľ dvaja. „Ešte je skoro uzatvárať. Uvidíme neskôr v jeseni,“ dodáva.

Anna Kissová, riaditeľka ZŠ Kudlovskej, o výraznom úbytku nájomcov nehovorí. „Naša telocvičňa je malá, komorná. Stolní tenisti, ktorým malé priestory vyhovujú, nám ostali verní. Malých podnikateľov – živnostníkov, ktorí si športom prídu k nám oddýchnuť, zvýšenie až tak nezaťaží a zaplatia ho,“ vysvetľuje.

Riaditeľ ZŠ Jána Švermu Jozef Šalata hovorí o miernom náraste dopytu po športoviskách v škole zo strany nových subjektov. Prevádzkové náklady podľa neho predstavujú len minimálny nárast, napríklad za priestor do 50 m2 je to len 4 – 5 eur. Ekonomiku školy podľa neho nijako zásadne nevylepšia. „Je to zanedbateľné. Príjmy za prenájom nevykompenzujú prípadné škody na zariadení,“ dodáva.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 777
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 861
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 980
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 828
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu