Najstaršia členka spolku, pani Alžbeta Gecíková, oslávila v týchto dňoch 92 rokov.
HUMENNÉ. Po minuloročnom úspechu sa tentokrát znova stretli včelári z regiónu, aby priblížili záujemcom všetko, čo sa medu a včiel týka.
Nosnou bola ochutnávka vyše 60 vzoriek medu od producentov z celého Slovenska, ktoré už prešli sitom odbornej poroty na súťaži O najlepší slovenský med v Trstenej pred niekoľkými týždňami.
Humenskú včelársku výstavu organizoval Regionálny spolok včelárov Slovenska v Humennom v nadväznosti na nedávny 9. ročník celoslovenského Medového festivalu.
„Tieto krajské podujatia majú za cieľ propagovať včelie produkty. V Humennom to robia už po štvrtýkrát práve vďaka veľmi aktívnemu predsedovi, pánovi Fedkovovi,“ povedal Pavol Kameník, predseda Spolku včelárov Slovenska.
Nenechajme včely vyhynúť
Medzi nepriame včelie produkty parí med, peľ, propolis, lebo surovinu na tvorbu týchto produktov prinášajú včely z prírody vo forme nektáru alebo medovice, kvetového peľu alebo živíc.
Materská kašička, včelí jed a vosk patria k priamym produktom, ktoré vytvárajú včely priamo vo svojom organizme.
Ale najdôležitejšie nepriame produkty máme dennodenne na svojich stoloch v podobe ovocia. To vedia včely na rozdiel od iných hospodárskych zvierat vyprodukovať bez zvýšeného hluku, odpadu či nepríjemného zápachu.
Napriek tomu sú včelstvá najmä v intraviláne obce spoločensky netolerované. „Keď vyhynie posledná včela, ľudstvo má pred sebou len štyri roky života. Mali by sme sa poučiť od našich predkov a nevyháňať včely z našich záhrad za obce, do neobývaných lokalít. Včela patrí tam, kde ju Pán Boh stvoril, medzi ľudí,“ hovorí Andrej Fedkov, predseda Regionálneho spolku včelárov Slovenska v Humennom.
Vyberali z regionálnych vzoriek
Kto v tento deň mal chuť na niečo sladké a špeciálne sa jeho chute sústredili na med, bol na správnej adrese.
V Trstenej rozhodovali odborníci, v Humennom návštevníci mohli 60 najlepších medov od slovenských včelárov ochutnať, ale o tom najlepšom z 31 vzoriek reprezentujúcich práve náš región aj rozhodovali.
„Ochutnávam každý a potom sa rozhodnem, ktorému dám hlas. Riadim sa chuťou, ale vo všeobecnosti je pre človeka najvýživnejší medovicový med. Aj ja mám taký,“ hovorí včelár Pavol z okresu Humenné.
Najlepší je od Ondreja Pacoľáka
Uplynulý rok bol na med štedrý, včielkam sa darilo. Podľa Fedkova za to môže aj počasie, ktoré neprialo klieštikovi včeliemu, parazitovi, ktorý včelám škodí.
Vďaka najviac nazbieraným hlasom na anketových lístkoch sa víťaznou vzorkou IV. ročníka Krajského medového festivalu stal med od Ondreja Pacoľáka z Papína, ktorý patrí k mladšej generácii včelárov, na 2. mieste sa umiestnil med od Františka Rejdu z Humenného a do tretice bodovala žena, včelárka, Božena Kmecová z Kochanoviec.
Andrej Fedkov sa teší, že sa mu aj v tomto roku podarilo zorganizovať akciu na propagáciu medu a včelárstva, lebo v jeho liečivú silu verí a nových členov spolok potrebuje ako soľ. Sklamaný bol však z účasti.
„Prišlo najmenej ľudí, čo si doteraz pamätám. Robili sme propagáciu ako vždy, dokonca som oslovil všetky humenské školy, ale ľuďom sa k nám akosi nechcelo. Škoda,“ povzdychol si.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.