Poľovníckou omšou v priestoroch rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca odštartoval v meste Sobrance Deň sv. Huberta. Organizátori tradičnej mestskej slávnosti pripravili pre návštevníkov Sobranských kúpeľov pestrý sprievodný program, súčasťou ktorého sú aj viaceré zaujímavé súťaže.
SOBRANCE. Lesníci a poľovníci zo sobranského regiónu a širokého okolia si uctili svojho patróna svätého Huberta.
Deň sv. Huberta v Sobranciach má už dlhodobú tradíciu a konal sa pod záštitou mesta Sobrance, Lesy SR, š.p., Odštepný závod Sobrance, Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu a Košického samosprávneho kraja.
Chutný jagerek
Celoslovenskou raritou tohto podujatia je súťaž v príprave rýdzo poľovníckeho jedla jagerek.
Ide o varenie poľovníckej špeciality, základom ktorej sú vnútornosti z ulovenej divokej zvery, trofej každého poľovníka. Jagerek sa pripravuje z jelenej, srnčej a diviačej zveri.
„Tohto podujatia sa zúčastňujeme pravidelne, sme tu už 18. rok. Pripravili sme jagerek z mladého jelenieho mäsa. Nesmie chýbať veľa cibule, zemiakov a niečo špeciálne. Od toho tu máme našu šéfkuchárku, ktorá nám ho stále perfektne dochutí,“ prezradil Peter Copák z Poľovníckeho združenia Diviak Porubka.
Ako nám Copák prezradil, do pravého jagereku sa pridáva pečeň, srdce, ľadvinky a pľúca. Tieto vnútornosti sa restujú na panvici a podlievajú vínom alebo pivom.
Jednotlivé súťažné družstvá dohliadajú aj na špecifické servírovanie tohto jedla. Súťaž vo varení jagereku je najväčšou atrakciou tohto podujatia, najmä pre dospelých, ktorí si merajú sily v gurmánskych schopnostiach.
Tradičné poľovnícke jedlo pripravovalo v areáli Sobranských kúpeľov 16 súťažných družstiev, ktoré tvorili členovia viacerých poľovníckych združení a pracovníci Štátnych lesov SR.
Vzácne dravce
Jednou zo sprievodných akcií bola aj zaujímavá prezentácia sokoliarstva, o ktorú sa postaral Ľubomír Engler zo Sečoviec.
„Návštevníkom som prezentoval sokoliarstvo a dravce, ktoré pochádzajú z odchovu. Išlo napríklad o plamienku driemavú, výra skalného, jastrabov a myšiakov. Okrem nich tu mám aj orla skalného, ide o deväťročnú samičku Afroditu. Je to prvé mláďa, ktoré sa mi podarilo odchovať,“ povedal Engler, ktorý je členom Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore.
Ako nám vysvetlil, dravce sú partneri pri love a každý z nich má pre neho nesmiernu hodnotu. Okrem chovu a odchovu sa venuje aj rehabilitácii poranených dravcov, ktoré sa snaží ošetriť a pomôcť im v zotavení.
Lákavý program pre návštevníkov
Súčasťou podujatia boli pestré sprievodné podujatia, ako napríklad ukážky poľovníckych signálov, drevorezba a predstavil sa aj Klub lukostrelcov.
Návštevníci si mohli pozrieť aj výstavu obrazov s poľovníckou tematikou, zúčastniť sa workshopu o lesnej pedagogike a nezabudlo sa ani na najmenších účastníkov, pre ktorých boli pripravené tvorivé dielne. O tie sa postaralo Občianske združenie Di_lit.
Súťažná porota rozhodovala o najkrajšom poľovníckom psovi, o priazeň sa uchádzalo 12 čistokrvných plemien, ktoré sa predviedli v behu, ale i v poslušnosti.
Bez povšimnutia neostali ani súťaže o najkrajší poľovnícky klobúk, o rekord v hádzaní flintou do lesa a samozrejme o najchutnejší jagerek.
Súťaž v príprave rýdzo poľovníckeho jedla jagerek. Základom sú vnútornosti z ulovenej divokej zveri. Foto: Zuzana Ročeňová
Tvorivé dielne pre najmenších. Niesli sa v zvieracej a lesnej tematike. Foto: Zuzana Ročeňová
Súťaž o najkrajšieho poľovníckeho psa. Tí sa predviedli v behu, ale i v poslušnosti. Foto: Zuzana Ročeňová
Návštevníkov upútal orol skalný. Afroditu sa podarilo odchovať Ľubomírovi Englerovi. Foto: Zuzana Ročeňová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.