Býva dobrým zvykom, že sa chovatelia zvierat majú potrebu svojimi najkrajšími kúskami pochváliť i na verejnosti. Na exkluzívnych reprezentantov rôznych plemien sa veľmi radi chodia pozerať a tešiť z nich nielen školáci, ale aj dospelí.
TREBIŠOV. Mestské hospodárske stredisko v Trebišove, kedysi, ale ešte i dnes nazývané výstižne a krátko Mičurinka, pravidelne poskytne svoje interiéry i exteriéry na už osvedčené výstavy chovateľov.
Pred týždňom túto možnosť využila Základná organizácia číslo 5 Slovenského zväzu drobnochovateľov v Trebišove, keď v najväčšom pavilóne inštalovala expozície 41. ročníka Oblastnej výstavy drobnochovateľov zo širokého okolia.
Okrem domácich sa tu zišlo 45 vystavovateľov z okresov Michalovce, Košice a Vranov.
Ako nám povedal organizátor Michal Tóth, sám niekoľkonásobný nositeľ významných európskych ocenení, o dvojdňovú výstavu bol veľmi dobrý záujem nielen z mikroregiónu, ale aj z okolitých a vzdialenejších okresov.
Už prvý deň sa svojej úlohy posudzovateľov veľmi dobre zhostili odborníci na to určení ústredím zväzu.
„Chovatelia vystavujú aj bežne chované plemená, pretože chcú si overiť svoje schopnosti a kvalitu chovu. A na druhej strane tu máme aj exkluzívne, špeciálne kusy či už hydiny, holubov, exotického vtáctva a králikov.“
Klietky zdobili čestné ceny
Mnohé klietky boli už na druhý deň ovenčené čestnými cenami. Pred naším fotoaparátom nejeden kus elegantne zapózoval.
Michal Tóth nám, sprevádzajúc návštevníkov popri niektorých klietkach, porozprával aj príbeh, ako sa plemeno vyvíjalo, či zachraňoval jeho rod.
Zaujímavý životný osud malo napríklad plemeno cholmogorskej husi. Je to majestátny bielučký pár, pri ktorom sa každý zvedavo pristavil už aj preto, lebo sa vznešene pohyboval.
Údajne po druhej svetovej vojne ostalo len niekoľko kusov, ktoré kúpil jeden chovateľ z Nemecka, aby plemeno zachoval.
No a tulská hus, tá by sa, údajne, nezmestila ani na jeden poriadne veľký pekáč, lebo dosahuje veľmi vysokú hmotnosť. Od 9 kg vyššie a podľa hodnotiacich kritérií čím vyššia hmotnosť, tým kvalitnejší chov.
Francúzsky baran – špeciálny názov nádherného králika – už mal na klietke pripnutú čestnú cenu. Pokojne sa nechával obdivovať deťmi, ktoré boli so stretnutia s králikom, už naživo, nielen v knihe, uchvátené.
Oproti nemu však ako menšia atrapa pôsobil ruský zakrslý králik, ktorý patrí medzi výnimočné plemená.
Vznešenosť takého holuba parochniaka s obrovskou akoby parochňou na hlave musel oceniť každý, pretože aj jeho nonšalantné pohyby ho predurčili upútať pozornosť okoloidúcich obdivovateľov.
Plemeno holuba orientálna sovka rôzneho sfarbenia tiež nepatrí medzi obyčajné doma chované holuby.
Pozornosť priťahovali mnohé špeciálne chovateľské kusy, ale svojím výzorom upútali aj iné plemená. Napríklad veľmi pekný a elegantný bol brčkaň, holub, ktorý je naozaj brčkavý. A pekne sfarbený do hneda.
Lákadlá však boli nielen v hale, ale i v záhrade mestského hospodárskeho strediska.
Už hneď pri vstupe do areálu najmä deti ohromili maličké vietnamské prasiatka, ktoré sa krútili okolo svojej mamy a zmätene pobehovali po výbehu.
Ale otvorené a pohľadu prístupné boli i ďalšie chované zvieratá vo voliérach či na stojiskách.
Tento ročník Oblastnej výstavy drobnochovateľov sa niesol v duchu: Chováme pre krásu, radosť a úžitok. A ukázalo sa, že chovatelia to v plnej miere aj dokázali a dosiahli.
Ocenené kusy hovorili za všetko a zaručili postup do vyšších kôl súťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.