O včelách a mede sa v ten deň síce ešte čo to naučili, ale hlavne dokázali, že už o ňom veľa vedia. Dôležité boli vedomosti, ale aj šikovnosť, všímavosť, schopnosť improvizovať. I keď išlo o súťaž, nakoniec to bola jedna veľká zábava.
HUMENNÉ. Vedomostná súťaž pozostávala z testu a zábavných úloh, deti určovali rastliny aj živočíchy, odpovedali na „otázky z úľa“, hrali hádaj na čo myslím, hádali, čo zmizlo z včelárovho stola.
Tí najlepší museli preukázať všeobecné vedomosti a osladiť ich tými o včielkach a mede. Minuloročné prvenstvo obhajovali švermováci, ale tentoraz boli o niečo lepší pugačevkári.
Pred siedmimi rokmi bolo Humenné piatym mestom, ktoré zastrešovalo celoslovenskú včelársku výstavu. Pri tejto príležitosti si Humenčania vymysleli aj túto súťaž, dali jej názov Hrnček medu a nezostalo len pri jednorazovej záležitosti.
Odvtedy nevynechali ani jeden rok, súťaž organizuje Slovenský zväz včelárov, CVČ Dúha a ZŠ Pugačevova. Porote tradične predsedá Jana Vajsová, učiteľka biológie z včelárskej rodiny, sekundujú jej dvaja skúsení včelári a poverená riaditeľka CVČ Dúha.
Ceny do súťaže, medík, medaily a poháre doniesli včelári. Chutné medové perníky napiekli deti zo ZŠ Pugačevova.
Test nebol ťažký, ale prekvapil
V tomto roku si sily a vedomosti zmeralo 6 štvorčlenných družstiev zo ZŠ Jána Švermu, Dargovských hrdinov, Pugačevovej, Kudlovskej, SNP 1 a Laboreckej. Minuloročné prvenstvo obhajovali švermováci, ale tentoraz boli o niečo lepší pugačevkári.
„V úvodnom teste bolo 16 úloh. Všetky boli zo šiestackeho učiva, takže nás neprekvapili, ale aj tak som odpoveď na asi dve otázky nevedela,“ priznala Miriam Židziková z družstva ZŠ Laboreckej.
Foto: CVČ
Budúcnosť včelárstva v rukách týchto detí
„Patríme k najväčším organizáciám Slovenského včelárskeho zväzu. Máme 212 včelárov, 3000 včelstiev a naše aktivity smerujú hlavne k tomu, aby sme deťom ukázali, aký dôležitý je vzťah k prírode. Práve v tomto období sa veľa hovorí o apiterapii, liečbe včelími produktmi, takže je zrejmé, že včelárstvo má perspektívu. Má to však v rukách práve táto generácia, tieto deti,“ povedal Jozef Mati, predseda základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov.
Ten deťom porozprával aj o tom, koľko práce musia vykonať včielky, kým sa med dostane na náš stôl. Včelári tiež doniesli vzorky medov na ochutnávku.
Hrnček medu má dve časti. Prvá je už za nami, bola vedomostná a určená iba šiestakom základných škôl. Druhá časť je výtvarná. Zapojiť sa do nej môžu deti od škôlkarov až po stredoškolákov. Tento ročník vyhodnotia 27. novembra v MsKS.
Foto: mima
FAKTY
Vyhodnotenie 7. ročníka súťaže Hrnček medu
1. miesto: ZŠ Pugačevova (Barborka Polanská, Dianka Gombitová, Silvia Kučmašová, Romanka Porvazníková), pripravovala ich Mgr. A. Polanská.
2. miesto: ZŠ Jána Švermu (Šimon Hajdučko, Timotej Jakubov, Lenka Tombová, Miriama Žaková), pripravovala ich Mgr.Viktória Babjaková.
3. miesto: ZŠ SNP 1 (Karolína Kruňáková, Katarína Vargová, Ivana Vaškovičová, Bianka Troščáková), pripravovala ich Mgr. Anna Fedorková.
Foto: CVČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.