V rámci Systému včasného varovania Ukrajina – Slovenská republika pred blížiacim sa nebezpečenstvom bolo inštalovaných 42 sirén v 40 obciach a 4 komunikačné jednotky v lokalitách Humenné, Makovica, Trebišov a Veľké Trakany na Slovensku. Na ukrajinskej strane 40 sirén a 2 retranslačné stanice v Koločave a Krásnej na Zakarpatskej Ukrajine.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
TREBIŠOV. Ministerstvo vnútra SR informovalo o ukončení projektu Systému včasného varovania, jeho 2. etapy, ktorý implementovalo v rámci Programu cezhraničnej spolupráce ENPI (Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina).
Cieľom programu je zintenzívniť a prehĺbiť spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného, sociálneho, environmentálneho a ekonomického rozvoja medzi susednými regiónmi Zakarpatia a oprávnenými programovými územiami Slovenska, Maďarska a Rumunska.
Ide o vybudovanie celého systému včasného varovania, ktorým sa významným spôsobom skvalitní a urýchli informovanie obyvateľstva pred ničivými účinkami prívalových vôd v ohrozovanom území rieky Uh, Tisa, Latorica a Bodrog v prihraničných regiónoch Slovenska a Ukrajiny.
Poslúži však aj v prípadoch ohrozenia inými živlami.
Obyvateľom okresov Sobrance, Michalovce a Trebišov netreba pripomínať, aké škody tu v domoch, na poliach a hospodárstvach napáchali v minulosti často sa opakujúce povodne.
Včasné doručenie varovnej informácie a pokynov pre obyvateľstvo je rozhodujúce a kľúčové pri znižovaní dopadov takýchto mimoriadnych situácií.
Doterajší spôsob varovania bol zastaraný a mnohokrát až nepoužiteľný.
Niektoré obce varovný systém dokonca ani nemali.
Ukončenie projektu včasného varovania. Zľava,Lenka Hmírová, prednosta OÚ TV Rastislav Petrovič, Viktor Buryshyn. Foto: Magda Haburová
Rýchlejšia výmena informácií
„Je veľmi dôležité, aby sa informácia o blížiacom sa nebezpečenstve dostala za kratučký, takzvaný zlatý čas do obcí, aby sa obyvateľstvo začalo okamžite pripravovať na prichádzajúcu situáciu,“ zdôraznila Lenka Hmírová, generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR.
„Signál o ohrození sa k nám z ukrajinskej strany dostane okamžite, lebo celý systém je riadený počítačom. Ďalšou výhodou je, že elektronické sirény možno ovládať diaľkovo a majú relatívne dlhú životnosť a vďaka batériám sú funkčné najmenej 72 hodín od výpadku dodávok elektrickej energie. Sirény môžu byť ovládané buď namieste starostom obce, alebo poverenou osobou a zároveň diaľkovo prostredníctvom rádiovej telemetrickej siete z vyrozumievacieho a varovacieho centra.“
Komunikačné prepojenie medzi Vyrozumievacím a varovacím centrom civilnej ochrany v Košiciach, v Prešove a v Užhorode, umožní rýchlejšiu výmenu informácií o vzniku a charaktere ohrozenia pri mimoriadnych udalostiach s cezhraničným účinkom špeciálne prívalových povodní.
Celý systém je zložený z dvoch od seba nezávislých častí plne funkčných systémov varovania a vyrozumenia v SR a na Ukrajine. Ten o včasnom varovaní sa skladá z varovacieho a vyrozumievacieho centra CO, komunikačnej jednotky a siete sirén, ktoré zabezpečia varovanie ľudí v ohrozenom území.
Slovenské obce sú upozorňované z košického centra CO, ktoré je súčasťou koordinačného strediska integrovaného záchranného systému zodpovedného za príjem a spracovanie volaní na linku tiesňového volania 112. Ukrajinská strana systému bude ovládaná z vyrozumievacieho a varovacieho centra v Užhorode.
Celkové náklady projektu boli vo výške 2 209 000 eur, z toho EÚ financovala 1 988 000 eur a Slovensko spolufinancovalo (aj za ukrajinskú stranu) hodnotu 221 -tisíc eur. Systém varovania a vyrozumenia bude slúžiť pre takmer 400-tisíc obyvateľov.
Na ukrajinskej strane doteraz „nespali“
Treba povedať, že v minulosti bola slovenská strana častokrát nečakane zasiahnutá prívalovými vodami z ukrajinskej strany. Preto sme sa zástupcu Ukrajiny opýtali, či okrem čerstvo inštalovaného varovacieho systému robia aj ďalšie súvisiace optrenia.
„V rokoch 1998 až 2001 sme na Zakarpatí zažili ničivé katastrofy spôsobené povodňami. Jediný problém bol, že sme nedokázali zabezpečiť informovanosť obyvateľov o prichádzajúcom nebezpečenstve. Toto obdobie bolo aktivátorom na to, aby sa začali vykonávať mnohé vodohospodárske opatrenia, lebo osem až deväťkrát ročne nám hrozia povodne. Aj teraz pred tromi dňami boli u nás dosiahnuté historické úrovne na riekach. Realizovali sme už niekoľko projektov,“ povedal nám zástupca ukrajinského Zakarpatia Viktor Buryshyn.
„Situácia spred niekoľkých rokov sa nedá s dnešným stavom ani porovnať. Len v našej oblasti bolo vybudovaných tisíce kilometrov hrádzí, ďalej melioračné systémy, 89 vodných nádrží, 32 prečerpávacích staníc, plus mobilné prečerpávacie stanice. Tento komplex opatrení funguje po celý rok. Máme pokrytú oblasť merania výšky hladín riek, teplotu a iné potrebné zabezpečenie, preto dnes už dokážeme povodne predvídať a ľudí včas varovať, aj na vašej strane.“
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.