Cintorín Červenej armády v Michalovciach sa naplnil ľuďmi, ktorí spomínali na hrdinov svojho mesta a minulého storočia. Ani po mnohých rokoch sa na viac ako 18-tisíc vojakov nezabúda.
MICHALOVCE. Cintorín Červenej armády je každoročne miestom spomienky na tých, ktorí padli za oslobodenie Michaloviec od fašistov.
Pietneho aktu kladenia vencov, pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta, sa zúčastnili členovia Okresného zväzu protifašistických bojovníkov, Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorí boli priami účastníci odboja.
Okrem nich tu nechýbali zahraniční hostia z Užhorodu, predstavitelia mesta i kraja, armády či spoločenských organizácií.
Na spomienkovej slávnosti sa prihovoril primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák (Smer), ktorý pripomenul, že oslobodzovanie mesta bolo súčasťou východoslovenskej užhorodsko-ondavskej operácie, na ktorej sa v novembri v roku 1944 podieľali vojská štvrtého ukrajinského frontu.
„Michalovce boli obsadené bez pouličných bojov v centre. Straty na ľudských životoch, ktoré utrpeli príslušníci Sovietskej armády i civilné obyvateľstvo pri prechode frontu, boli spôsobené hlavne výbuchmi mín, čo hrdinstvo všetkých padlých nijako neznižuje. Patrí im náš hold,“ povedal Zahorčák.
Telá a pozostatky všetkých, ktorí padli pri oslobodzovaní Zemplína a jeho okolia, boli prevezené na cintorín na Hrádku, kde leží viac ako 18-tisíc sovietskych vojakov.
Viliam Longauer, ústredný tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, vyzdvihol bojovnosť mladých vojakov Červenej armády, ktorí pomáhali na cudzom území.
„V Michalovciach a okolí sa uskutočnili náročné boje, ktoré mali úspech a pomohli občanom konečne sa oslobodiť od okupantov, ktorí ničili všetko živé a hodnoty. Padlo veľa nevinných ľudí, ale tú rozhodujúcu úlohu zohrala Červená armáda. My hrôzy vojny poznáme len z učebníc a rozprávania, ale mnohí ju okúsili na vlastnej koži,“ dodal Longauer.
Na cintoríne odzneli slová, ktoré zdôrazňovali nebezpečenstvo terorizmu, extrémizmu a neofašizmu, význam tolerancie, mieru a pomoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.