PODHOROĎ. Podhoroď nepoznajú len folkloristi, ale aj skalní turisti. Z obce zvyknú vychádzať na krátke, no i niekoľkodňové túry.
Ich cieľom sú okolité Vihorlatské vrchy, z ktorých sa dá dovidieť na Poľsko, Ukrajinu a Maďarsko. Nezriedka aj na vzdialenejšie Vysoké Tatry.
Podhoroď je známa impozantným skalným bralom s pozostatkami niekdajšieho hrádku. Ide o najvýchodnejšiu stredovekú pevnosť na území Slovenska.
Miesto si v posledných rokoch obľúbili priaznivci geocachingu.
Okolité lesy sú zasa rajom hubárov. Tamojšie dubáky sú veľmi cenené. Rastú totiž ďaleko od továrenských komínov či frekventovaných prašných ciest.
Obec je už takmer 30 rokov východiskovým bodom známej turistickej akcie. Koná sa spravidla v máji a nesie názov Poď na Podhoroď.
"Na prechod chrbta Vihorlatských vrchov sú potrebné dve prenocovania," informoval turistický nadšenec Ľuboslav Husnaj.
Trasa je určená pre skúsených turistov, jej dĺžka je vyše 50 kilometrov.
Z Podhorode sa však dajú absolvovať aj oveľa kratšie výlety. Začať možno pri obecnom úrade a pokračovať smerom na hradný vrch. Trasa potom prechádza cez Paprtný vrch s peknými výhľadmi, Veľký a Malý Osojík, kopec Borolo, Tibavský hrad pri Choňkovciach, tamojší kameňolom a končí pri miestnej krčme.
Celú trasu možno prejsť asi za päť a pol hodiny.
Výhľad spod Tibavského hrádku na obec Podhoroď.
Voda je tu vychýrená
Turistickí nadšenci si do Podhorode nosia prázdne fľaše. Napĺňajú ich tu miestnou vodou, ktorá patrí k najlepším široko-ďaleko. Vhodná je dokonca i pre dojčatá.
"Podhorodská voda pochádza z andezitových a vulkanických hornín. Je teda mäkšia ako tie z vápencového podložia," vysvetlil Husnaj s tým, že obecný vodovod zachytáva tri pramene.
Jeden z nich nesie zaujímavý názov - Island.
"Podhoroď je dlhodobo sebestačná čo sa týka pitnej vody aj v časoch najväčšieho sucha," podčiarkol Husnaj.
Návštevníkom kraja má čo ponúknuť aj okolie Podhorode.
V neďalekej Ruskej Bystrej stojí unikátny chrám. Drevená stavba z 18. storočia je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Kúsok od Podhorode leží aj obec Beňatina známa predovšetkým starým lomom, v ktorom sa ťažil travertín.
Vzniklo tam jazierko, ktoré využívajú pocestní na osvieženie.
"Zaujímavá je travertínová stena, na ktorej akoby bola znázornená veľryba," informovala Soňa Kostrábová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj.
Za návštevu stojí určite aj Tibava, známa vinohradnícka obec na slovensko-ukrajinskom pohraničí. Lákadlom blízkych Sobraniec je zasa nevšedné Gitarové múzeum, jediné svojho druhu v Európe.
Na jeho nástrojoch hrávali napríklad George Harrison či Maťo Ďurinda.
Jeden z najnovších prírastkov venoval múzeu americký herec a hudobník Steven Seagal.
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.