Korzár logo Korzár Zemplín

Vojna o teplo v Humennom sa preniesla na potrubia

V ostatnom čase riešili pracovníci Humenskej energetickej spoločnosti viaceré poruchy na teplovodoch.

Porucha pri umeleckej škole. Od tepla odstavila bytovky na Mierovej ulici.Porucha pri umeleckej škole. Od tepla odstavila bytovky na Mierovej ulici. (Zdroj: Jana Otriová)

V ostatnom čase riešili pracovníci Humenskej energetickej spoločnosti (HES) viaceré poruchy na teplovodoch. Niektoré z nich na niekoľko hodín odstavili od dodávok tepla a teplej vody časť obyvateľov. Mesto Humenné ale o ich závažnosti pochybuje. Dokonca podalo v tejto veci trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HUMENNÉ. Poruchy sa začali množiť v predvianočnom období.

Krátko pred Vianocami zaznamenali pracovníci Humenskej energetickej spoločnosti tri poruchy na teplovodoch.

Bez tepla a teplej vody ostali na istý čas školské zariadenia, bytovky na troch uliciach v meste, ale aj nákupné centrum a sanatórium.

SkryťVypnúť reklamu

Po Novom roku prasknuté potrubie horúcovodu do výmenníkovej stanice Mierová zapríčinilo, že v prvý pracovný deň roka ostalo sedem hodín bez tepla a teplej vody takmer poldruha tisíc Humenčanov.

Počas opráv hlásili energetici ďalšiu poruchu na sídlisku Pod Sokolejom.

Vaľová: Ide o nepravdivé zdramatizované správy

Mesto Humenné ale o rozsahu a závažnosti porúch pochybuje a všetky nahlásené poruchy na tepelných rozvodoch podrobne monitoruje.

„Zistili sme, že väčšina z týchto porúch vôbec nie je takého rozsahu, ako bolo ohlásené. Všetko nasvedčuje tomu, že ide buď o nepravdivé alebo zdramatizované správy s cieľom vytvoriť tlak na mesto, aby pristúpilo na nevýhodné zmluvné podmienky s energetickou spoločnosťou a investovalo aj do takých zariadení, kde to nie je potrebné,“ hovorí primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer).

SkryťVypnúť reklamu

„Energetická spoločnosť neúmerným predlžovaním odstávok tepla robí z obyvateľov Humenného rukojemníkov,“ dodáva.

„Pred Vianocami boli ohlásené tri poruchy, ale miestnym šetrením mestský úrad zistil len jednu rozkopávku a to tiež len vo veľmi malom rozsahu. Po Novom roku bolo nahlásené ďalšie prasknuté potrubie, ale ani táto správa sa nepotvrdila, išlo len o vykopanú dieru. Už deň predtým sa v niektorých médiách objavil oznam, že ide o poruchu a havarijný stav,“ uvádza sa v tlačovej správe radnice.

Padlo trestné oznámenie

Preto na údajné miesto poruchy zamestnanci mesta privolali políciu a mesto podalo trestné oznámenie za poškodzovanie cudzej veci.

„Zamestnanci mesta budú mať preto pravidelnú službu a budú monitorovať všetky výkopy, ktoré uskutoční Humenská energetická spoločnosť,“ píše sa v nej ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií z tlačového referátu radnice Východoslovenská vodárenská spoločnosť, závod Humenné uplynulý štvrtok preverovala časť teplovodného potrubia na ulici SNP na sídlisku Pod Sokolejom) a na tomto úseku poruchu nenašla.

Načítavam video...

Bavoľár: Robíme len opravy a rozkopávky, ktoré sú nutné

Podľa Humenskej energetickej spoločnosti poruchy mestu nehlásia a riešia ich sami.

„Len v prípade, že je pre opravu havárie potrebný výkop podávame na Mestský úrad žiadosť o povolenie na výkopové práce. Mesto od nás dostáva Správu o stave prenajatých tepelných zariadení za uplynulý rok, kde je uvedené koľko porúch bolo a má od nás podrobné informácie z celého roka,“ hovorí konateľ spoločnosti Milan Bavoľár.

Zdôrazňuje, že spoločnosť robí len tie opravy, ktoré sú nutné: „Nerobíme žiadne nezmyselné odstávky. Veď to by sme boli sami proti sebe! Keď odstavíme teplovod, odstavíme dodávku tepla a znižujeme obrat spoločnosti.“

Rovnako je to podľa jeho slov aj s rozkopávkami.

„Pred Vianocami sme mali haváriu v areáli Súkromnej materskej školy na Duchnovičovej ulici, kde sme potrebovali urobiť výkop. Ďalšie dve havárie medzi dvomi obytnými domami na Duchnovičovej ulici sme odstránili bez výkopu a pretláčali sme potrubie. To znamená, že do rúry s väčším priemerom sme vložili menšiu rúru, ktorá postačuje na dodávku a natlačili sme ju do nej,“ informuje Bavoľár.

Poruchu ťažko lokalizovať

Na sídlisku Pod Sokolejom na Ulici SNP podľa neho odkrývali časť teplovodu, lebo hľadali únik vody.

„Miesto sme predtým lokalizovali elektronickým prístrojom termokamerou. Presne sa nám ho však lokalizovať nepodarilo. Preto sme oslovili Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť, aby nám presné miesto poruchy zamerala. Diera bola v podstate sonda, kontrolný výkop. Na mieste výkopu sme miesto úniku vody nenašli, preto chceme, aby nám ho vodári zamerali a nemuseli sme všetko rozkopávať,“ hovorí.

Moderné systémy identifikácie porúch HES sú podľa slov Bavoľára len na malej časti nových vymenených potrubí, najbližšie k bytovkám.

„Hlavné potrubia sú naďalej staré, 30- až 40-ročné. V čase, keď ich kládli do zeme, o takých systémoch ani nechyrovali. Ak by sme pokračovali v investičnom pláne podľa koncepcie prijatej mestským zastupiteľstvom ďalej po roku 2010, mohli sme z veľkej časti týmto problémom predísť a samozrejme, inštalovať moderné zariadenia,“ hovorí Bavoľár.

Investície za 4,2 milióna

Mesto aj prostredníctvom HES v uplynulom období investovalo do rekonštrukcie a modernizácie potrubí. Primátorka Vaľová vyčíslila investície na 4,2 milióna eur.

„Akékoľvek ďalšie investície podmieňujeme jasným a transparentným nastavením zmluvných vzťahov. Nie je možné, aby mesto ako tretinový vlastník energetickej spoločnosti nemalo prístup k informáciám, nemalo dobré vedomosti o stave rozvodov a plánovaných opravách a nemalo podklady k verejnému obstarávaniu,“ vraví.

„Momentálne, po prešetrení daného stavu máme dôvodné podozrenie, že viaceré poruchy sú vopred plánované. Údajne sa v najbližšom období pripravuje približne sedem ďalších porúch,“ upozorňuje Vaľová.

HES: Ide o necelé tri milióny

Podľa HES od 1998 do 2010 mesto investovalo do rekonštrukcie potrubí zhruba dva milióny eur.

„Humenská energetická spoločnosť investovala zhruba milión eur. Čiže, za 12 rokov to boli spolu tri milióny eur. Nevieme, odkiaľ vzalo mesto sumu 4,2 miliónov eur,“ hovorí Bavoľár.

Zdôrazňuje, že od roku 2010 mesto neinvestovalo nielen do obnovy potrubí, ale do celej tepelnej energetiky ani cent.

Voči tvrdeniu, že samospráva nemá prístup k informáciám, sa ohradzuje.

„Každý rok prebieha inventúra mestského majetku, ktorej sa fyzicky zúčastňuje zamestnanec mestského úradu. Mesto dostáva materiály na valné zhromaždenia podielnikov spoločnosti. Na valných zhromaždenia sa ale nezúčastňuje a ignoruje ich. Humenská energetická spoločne každoročne predkladá mestu plán investícií na ďalší rok, ktorý by mal byť prerokovaný v mestskom zastupiteľstve. Rovnako dávame správu o stave prenajatého majetku mesta, ktorým sú aj rozvody tepla.“

Názor, že poruchy plánujú, je podľa neho absurdný. „Ako sa vôbec dá porucha naplánovať? Dá sa naplánovať prasknuté potrubie dva metre pod zemou? Nech si pani primátorka zistí, aká náročná a ťažká je práca, keď treba robiť s vriacou vodou v potrubí a snažíte sa to urobiť čo najskôr za extrémnych podmienok, keď je vonku mínus 15 stupňov, keď vypúšťajú do kanála vriacu vodu z potrubia a potom v tom kanáli režú a zvárajú,“ dodáva Bavoľár.

Primátorka: Zmluva je pre mesto nevýhodná

Vedenie mesta zmluvu s HES o prenájme rozvodov z roku 2005 spochybnilo.

„Zmluva je pre mesto nevýhodná, neurčuje jasné pravidlá investícií a je nevyvážená,“ hovorí primátorka Vaľová.

„To konštatoval aj prvostupňový súd. V spore medzi Humenskou energetickou spoločnosťou sa priklonil na stranu mesta a rozhodol, že zmluva je neplatná. Humenská energetická spoločnosť, ktorej väčšinovým vlastníkom je firma Chemes, ignoruje uznesenia MsZ a nepredkladá materiály, o ktoré ju žiada zastupiteľstvo. Dokonca zrušila dozornú radu a predsedu dozornej rady, ktorým bol zástupca primátorky mesta Andrej Semanco,“ uvádza sa v tlačovej správe radnice.

„Mesto chce celú energetickú spoločnosť dostať pod kontrolu tak, aby bola zabezpečená kvalitná, spoľahlivá a cenovo dostupná dodávka tepla pre domácnosti, ale aj podnikateľské subjekty,“ uzatvára Vaľová.

Odvolali sa

Humenská energetická spoločnosť zdôrazňuje, že ide o rozhodnutie prvostupňového súdu.

„Odvolali sme sa voči nemu na Krajskom súde v Prešove, kde veríme, že budeme úspešní,“ konštatuje Bavoľár.

Práve nečinnosť mesta, keď za päť rokov neinvestovalo ani cent do tepelných rozvodov, podľa jeho slov zapríčiňuje zhoršovanie kvality a spoľahlivosti dodávok a zvyšovanie nákladov na dodávku tepla.

„To je presný opak tvrdenia mesta, že o čo sa údajne snaží. Vôbec nevyužíva svoje právo podielnika zúčastňovať sa na valných zhromaždeniach našej spoločnosti. Na akých iných fórach má podielnik vyjadriť svoj názor, pýtať si informácie a prezentovať, čo chce, keď nie na tomto fóre? Mesto sme niekoľkokrát vyzývali na rokovanie, no nekomunikuje s nami,“ hovorí.

„Mesto ako podielnik Humenskej energetickej spoločnosti poškodzuje samo seba, keď vedome neinvestuje do obnovy potrubí, ktoré sú jeho majetkom, čím zvyšuje náklady na údržbu. Takisto vznikajú nadnormatívne straty, ktoré nie je možné premietnuť do ceny tepla,“ uzatvára Bavoľár.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 775
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 280
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 144
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 866
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 979
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 827
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu