Pôvodom Rožňavčan, ktorý už viac ako 20 rokov žije a pôsobí v Michalovciach, pracuje v európskej komisii pre vzdelávanie v onkológii. Je držiteľom európskeho certifikátu pre podávanie chemoterapie platného v EÚ a tiež je členom americkej onkologickej spoločnosti. RADOVAN BARILLA (48) je aj hlavný onkológ pre sieť nemocníc Svet zdravia.
Prečo ste si pre svoju prácu vybrali práve onkológiu?
„Pred 20 rokmi bola onkológia v takom nerozvinutom stave, takpovediac v plienkach. Výrazným spôsobom narastal počet ľudí, ktorí trpia nádorovým ochorením a videl som, že liečba nie je veľmi dostačujúca. Mal som istú predstavu a vedomosti, že sa v budúcnosti bude vyvíjať, zlepšovať a pacientom sa bude dať oveľa viac pomôcť ako dovtedy. Zdalo sa mi, že moja úloha v medicíne, po skončení lekárskej fakulty, by mala byť v tomto odbore a medicínskom odvetví.“
Denne sa v práci stretávate s desiatkami ľudských osudov. Ako to vnímate?
„Rakovina je veľmi prefíkaná a múdra choroba. Je tu s nami možno tak dlho ako ľudstvo samo. Tak, ako keď počúvame o nejakých výskumoch o vesmíre, tak rakovina je taký vesmír v malom. Všetky gény, signálne cesty, procesy, ktoré vedú k jej vzniku a rozvoju sú tak veľmi komplikované, že zatiaľ sú vždy o krok vpred, ako je výskum. Niekedy po mesiacoch alebo rokoch príde taká situácia, že sa to ochorenie zlomí. Zlým smerom. Už nereaguje na žiadnu liečbu, nádor pacienta premôže a dostane ho do stavu, kedy už nemôže absolvovať liečbu, lebo je to liečba náročná a ťažká. Spôsobila by mu iba vedľajšie účinky a nie pomoc, viac zla ako dobra. Odchody ľudí alebo podávanie správ pacientom a príbuzným o chorobe je veľmi náročné a nepríjemné.“
Všade čítame a počúvame, že vynašli nový liek na liečbu rakoviny. Aká je situácia?
„Médiá sú veľmi často plné takýchto informácií. Na vývoj liekov je veľká spoločenská objednávka. Všeobecné noviny, neodborné časopisy, televízie a ostatné médiá, prinášajú množstvo informácií o rakovine, výskumoch a liekoch. A ľudia ich čítajú dennodenne. Celkom iste to nebude asi nikdy tak, že bude existovať nejaký všeobecný a univerzálny liek na všetky druhy rakoviny. Do budúcnosti bude pre každý druh nádoru a rakoviny liečba iná, ba čo viac, pre každého pacienta a skupinu bude iná. Stále pôjdeme viac do hĺbky, budeme vedieť viac o molekulárnej biológii, o génoch, o procesoch, signáloch, ktoré to spúšťajú. A tie môžu byť u každého iné, takže sa bude dať u pacienta časom ušiť nejaká liečba na mieru. Takto sa to javí do budúcnosti, len to ešte chvíľu potrvá.“
Aký je rozdiel medzi minulosťou a dneškom pri liečení rakoviny?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.