Korzár logo Korzár Zemplín

Na obrazoch Michala Sirika žije rusínska dedina spred storočia

Dedinský život, ako si ho pamätal z detstva, zachytil insitný maliar s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Rodina. Manželka Alžbeta, syn Miroslav, nevesta Monika, vnúčatá 13-ročná Zuzanka a 9-ročná Veronika. Zuzka chodí do základnej umeleckej školy na klavír, Veronika na výtvarnú. Kreslí pastelkami a ceruzou koníky, zvieratká, les a prírodu.Rodina. Manželka Alžbeta, syn Miroslav, nevesta Monika, vnúčatá 13-ročná Zuzanka a 9-ročná Veronika. Zuzka chodí do základnej umeleckej školy na klavír, Veronika na výtvarnú. Kreslí pastelkami a ceruzou koníky, zvieratká, les a prírodu. (Zdroj: Jana Otriová)

Dedinský život, ako si ho pamätal z detstva, zachytil insitný maliar Michal Sirik s neuveriteľným zmyslom pre detail. Zabíjačka, Vianoce, svadba, odpust či jarmok ožívajú na jeho plátnach v pestrých farbách. Symbolicky, na Nový rok podľa juliánskeho kalendára, svetlo sveta uzrela monografia o ňom. Vytiahli ju spod orechov.

HUMENNÉ. Výstavu obrazov Michala Sirika, ktoré sú výberom z monografie, sprístupnili verejnosti v priestoroch Vihorlatského múzea v kaštieli v polovici decembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal Sirik, rodák zo Sterkoviec, sa maľbe začal intenzívne venovať až po odchode do dôchodku začiatkom 80. rokov minulého storočia. „Začal maľovať preto, že cítil potrebu maľovať a mohol svojím umením spôsobiť sebe a blízkym ľuďom radosť,“ hovorí kurátorka výstavy Mária Mišková z Vihorlatského múzea.

SkryťVypnúť reklamu

„Maľoval obrazy, v ktorých možno čítať ako v pútavej knihe. Rozprával nám o rusínskej krajine, ľuďoch, ich tradíciách obsažne a plasticky. Spomienkami si sprítomňoval citovo dôverné a blízke miesta, staré patriarchálne časy, keď život a práca dedinského človeka prísne podliehali rytmu striedajúcich sa ročných období, ale aj mýtickej atmosfére tradičných sviatkov a slávností,“ pokračuje.

Dielo Michala Sirika patrí do sféry poetického umenia. Autor neprešiel akademickou školou a jeho svet je pôvodný.

Od začiatku si vytvoril vlastný imaginatívny, osobitý štýl. „Sirikova tvorba je charakteristickým prejavom vzácneho autentického umenia,“ dodáva.

ff314a90d9b1a36c57c53d4cf1e9fcf1_res.jpg

Michal Sirik.

Knihu vytiahli spod orechov

Symbolicky, presne v deň Nového roku podľa juliánskeho kalendára, uviedli do života monografiu o osobitom insitnom maliarovi. Na svetlo sveta ju vytiahli spod orechov.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak ako orechy dozrievajú a svoj chutný obsah odovzdajú, až keď spadnú na zem a rozlúskneme ich, tak aj táto kniha placho a nesmelo prichádza na svet a vydáva svedectvo o bohatom maliarovi,“ povedala Mišková.

Monografia obsahuje 85 reprodukcií najvýraznejších výtvarných diel, kunsthistorický, etnografický a biografický text v slovenskom, rusínskom a anglickom jazyku. Autorsky sa na nej podieľali Katarína Čierna, Jozef Varchol, Nadežda Varcholová a Mária Mišková. O grafický dizajn sa postaral hostovický rodák Stanislav Stankoci, rektor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

„Michal Sirik ako dobrý znalec miestnej ľudovej kultúry vytvoril obrazovú ságu zo života Rusínov v epických figurálnych scénach, celý dejový cyklus roka, zložený z jednotlivých epizód. Tieto epizódy na seba nadväzujú ako kaleidoskop, tvoria súvislý záznam, ktorý obsahuje umelcove najlepšie skúsenosti. Každý obraz je akýmsi zastavením v prúde života,“ napísala Katarína Čierna zo Slovenskej národnej galérie (SNG), kurátorka zbierok insitného umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Jozefa Varchola, etnografa z Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Sirikove diela sú nielen prínosom do slovenského insitného umenia, ale i rozsiahlym etnografickým materiálom.

Kniha aj výstava poputujú v letných mesiacoch do Galérie insitného umenia SNG do Pezinka.

31b56ccb40bd74c09bf251f5b276f1db_res.jpg

Monografia. Slávnostne ju uviedli do života Mária Mišková (vľavo) a Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea.

Manželka Alžbeta: Všade boli porozkladané farby

Alžbeta Siriková prežila s manželom Michalom 42 spoločných rokov.

„Mal pokojnú povahu. Bol láskavý, vážil si ľudí. Nerád rozprával, i ja som málovravná. Vždy viac robil, ako rozprával. Nerád bol v centre pozornosti, kontaktu s médiami sa vyhýbal,“ spomína.

„Maľoval v kuchyni. Zvykla som si, že všade boli porozkladané farby,“ hovorí. Tiež kreslila, ale len pastelkami. Občas mu aj poradila.

„Keď manžel maľoval Vianoce, radila som mu a hovorila ako to vyzeralo u nás. V obrazoch sú aj moje spomienky,“ hovorí pani Alžbeta, rodáčka z Varhaňoviec v Prešovskom okrese.

„Teší ma, že si ho ľudia vážia. Že niečo také vytvoril,“ dodáva.

75915874dd96bff2015cab985e878b06_res.jpg

Vianoce. Foto k článku: Jana Otriová

Syn Miroslav: Som na otca hrdý

„Už len to, že som si uvedomil, kto ma vychovával, bolo zvláštne,“ hovorí Miroslav Sirik, pracovník Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

„Otec je maliar, ktorý sa prejavil, keď som bol už dospelý človek. Tým, že som vyštudoval strednú umeleckú priemyslovku, pozeral som sa na jeho obrázky trochu s nadhľadom. Spočiatku som jeho veciam ani veľmi nedôveroval, orientoval som sa iným, moderným smerom. Máločo mi to hovorilo,“ spomína.

„Až po čase, keď vzniklo viac a kvalitnejších vecí, vnímal som ich s väčšou vážnosťou. Viac ma to začalo brať,“ zdôrazňuje.

„Otec od začiatku spolupracoval s doktorom Byckom. On bol jeho mentorom a kurátorom, uňho hľadal radu. Som na otca hrdý,“ hovorí Miroslav.

Myšlienka vydať o Michalovi Sirikovi monografiu sa zrodila pred tromi rokmi na poslednej rozlúčke s autorom. „Veľmi ma teší, že vyšla. Veľmi si to vážim.“

Insitný maliar Michal Sirik

Narodil sa 29. 8. 1925 v obci Sterkovce (dnešná časť obce Čabalovce v okrese Medzilaborce), kde prežil detstvo aj mladosť. Po príchode Červenej armády na naše územie (1944) dobrovoľne vstúpil do radov 1. československého armádneho zboru. V roku 1947 po opcii do ZSSR sa usídlil v ukrajinskej obci Kvasyliv.

V roku 1955 sa presťahoval do Užhorodu, kde pracoval ako vodič v Zakarpatskom štátnom ukrajinskom divadle.

Do rodného kraja sa vrátil v roku 1966. Od roku 1967 pracoval ako stolár - čalúnnik v podniku Drevovýroba Medzilaborce, kde zotrval až do dôchodku v roku 1985.

Maľbe sa začal intenzívne venovať v roku 1983 po odchode do dôchodku. Výtvarná tvorba sa stala dôležitou súčasťou jeho života. Zúčastňoval sa súťaží, absolvoval kolektívne i autorské výstavy, získal mnohé ocenenia.

Pri životnom jubileu 75 rokov mu Národné osvetové centrum v Bratislave udelilo Medailu Daniela Gabriela Licharda za celoživotnú tvorbu.

Zomrel 15. 12. 2012 v Medzilaborciach.

mm



Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 766
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 272
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 886
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 976
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 824
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu