MICHAL ŠIMKOVIC (43) je výskumník a metodik obnovy hradov, držiteľ odbornej spôsobilosti Ministerstva kultúry SR. Podieľal sa na rekonštrukcii niekoľkých pamiatok v Zemplíne. Hovorí, že Slovensko má šťastie na odborníkov.
Vzdelaním ste historik umenia i archeológ. Čo vás viedlo vyštudovať práve túto oblasť? Mali ste v rodine vzor, alebo vás lákala nepreskúmaná história?
„Vzor som v rodine nemal. Od detstva ma lákali výlety na zrúcaniny slovenských hradov. V počiatkoch veľkú úlohu zohrali knihy s povesťami o hradoch, za ktorými až neskôr nasledovali náročnejšie a odbornejšie knihy. Na základnej aj strednej škole bol môj obľúbený predmet dejepis. Až neskôr som sa dopátral, ktoré vedné odbory sa venujú výskumu mojich obľúbených hradov. Najbližšie sa mi zdala archeológia, ale počas jej štúdia som si uvedomil, že inklinujem skôr k poznávaniu architektúry a ochrane pamiatok. A tak som začal študovať aj dejiny výtvarného umenia.“
Slovensko je známe práve zrúcaninami mnohých obranných hradov. Je zrátané, koľko ich tu vôbec máme?
„Vďaka niekoľkým generáciám bádateľov máme zmapované tie lepšie zachované hrady, ktorých pozostatky sú dobre viditeľné. Už pred nami bola generácia bádateľov a pamiatkarov, ktorí dosiahli pri bádaní hradov pozoruhodné výsledky. Kolegovia Martin Bóna a Miroslav Plaček do svojho najnovšieho súborného diela zaradili 159 hradov. Stále sa však nachádzajú zvyšky ďalších hradov, hrádkov a menších opevnení, ktoré zanikli pred niekoľkými storočiami a ich pozostatky takmer úplne zmizli. Mnohé tieto sídla ešte ostávajú neprebádané a neobjavené.“
Obnovovať takúto historickú pamiatku štátu nie je iste jednoduché, najmä keď vieme, že v priebehu desiatok rokov sa nevenovala pozornosť ani zachovalejším kultúrnym pamiatkam, lebo štát bol na peniaze skúpy.
„Hrady nie sú jedinou časťou pamiatkového fondu, ktorej bola venovaná menšia pozornosť. Okrem zrúcanín hradov máme veľký počet kaštieľov a kúrií, ktoré prepadajú skaze. Pracovať na obnove pamiatky je v prvom rade veľká zodpovednosť. Takmer vždy ide o zásahy, ktoré, ak sú dobre urobené, pretrvajú desaťročia. Ale ak sú urobené zle, môžu pamiatku nenávratne poškodiť.“
Existuje nejaký model postupu pri obnove jednotlivých objektov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.