Humenský podchod je od začiatku tohto roka bezbariérový. Čitateľ nás upozornil na to, že pri plošinách, ktoré sú namontované pri všetkých troch vchodoch, chýbajú návody na použitie.
HUMENNÉ. Plošiny pre imobilných stáli takmer 40-tisíc eur, do prevádzky ich spustili 7. januára. Jedna je už pokazená.
Plošiny pre imobilných v podchode zaujali aj nášho čitateľa, ktorý ich síce nevyužíva, pretože mu našťastie nohy slúžia, ale zarazil ho fakt, že samotné zariadenie bolo na schody namontované bez akéhokoľvek návodu na obsluhu.
Obrátil sa preto na nás s otázkou, či to nie je na škodu veci. Vozičkári sú v tom možno viacej doma ako my, ale aj tak sme sa do podchodu vybrali, aby sme si v praxi overili, či na ovládanie plošiny potrebujeme návod, alebo to zvládneme aj bez neho.
Nepodarilo sa. Šípka dole, hore, štyri gombíky. Na prvý pohľad banálna záležitosť sa stala razom problémom.
Plošina je pokazená
„Pri odovzdaní plošín do užívania zabezpečil dodávateľ ich plnú funkčnosť. Veríme, že občania, pre ktorých sú plošiny určené a ktorí plošiny využívajú, majú určité skúsenosti s ich ovládaním. Keďže plošiny sú inštalované na mieste verejnosti prístupnom, môže dochádzať k ich požívaniu aj občanmi, ktorí to nepotrebujú a nevedia ich správne používať. Pravdepodobne z dôvodu nesprávneho zaobchádzania došlo k poruche jednej z nich,“ vysvetľuje Mária Míčková z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, čím dáva zmysel aj nášmu neúspešnému pokusu privolať plošinu.
Dodávateľ bol podľa jej slov už oboznámený s poruchou a v čo najkratšom čase zabezpečí jej odstránenie.
Budú aj návody
Aby sa predchádzalo nesprávnej manipulácii so zariadením, budú už čoskoro v jeho bezprostrednej blízkosti umiestnené návody na obsluhu.
Základom pre používanie plošiny je totiž, aby občan počas celej doby jej používania držal stlačené príslušné tlačidlo. Nie je to princíp výťahu, kedy stačí jednorazovo stlačiť tlačidlo na jeho privolanie.
„Plošinu môžu používať imobilní občania a občania, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť, keďže jej súčasťou je aj sklopné sedadlo, na ktoré si môže občan s obmedzenou pohyblivosťou sadnúť,“ povedala Míčková.
Z bezpečnostných dôvodov nie je plošina určená pre mamičky s kočíkmi, keďže tam nie je dostatok miesta pre kočík a súčasne ďalšiu osobu a kočík nemôže zostať sám bez sprievodnej osoby na plošine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.