Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) oslávi v tomto roku 25 rokov činnosti. Počas roka ponúkne niekoľko výstav osobností, ktoré s kráľom pop- artu spolupracovali. Prvou je Ultra Violet. Slávna Francúzka tu bola a tvorila.
MEDZILABORCE. V múzeu sprístupnili výstavu Ultra Violet Komnata.
Štvrťstoročnicu bude múzeum oslavovať počas celého roka. Vyvrcholenie osláv plánuje na „narodeniny“ múzea 25. augusta.
„Všetko je v štádiu príprav. Podrobnosti prezrádzať nechceme. Náročky aktivity zahaľujeme rúškom tajomstva a budeme ich postupne servírovať ako bonbóniky,“ hovorí riaditeľka Ľudmila Štecová.
Ultra Violet je prvá
Múzeum plánuje v jubilejnom roku organizovať výstavy osobností, ktoré boli počas tvorivého života v osobnom kontakte s Andym Warholom.
„Tento rok venujeme práve tým ľuďom, ktorí s ním spolupracovali. Ultra Violet je prvá v rade,“ hovorí Štecová.
Umelkyňa totiž v roku 1992 v Medzilaborciach strávila asi tri týždne a vytvorila tu zopár diel.
Herečka, spisovateľka a výtvarníčka bola jednou zo star, ktoré s Andym spolupracovali vo filmoch. Hrala minimálne v 23 filmoch, nielen undergroundových.
Múza slávnych mužov
„Narodila sa v bohatej katolíckej šľachtickej rodine ako Isabelle Collin Dufresne vo Francúzsku. Bola rebelka. V devätnástich odišla do New Yorku, kde sa stretla so Salvadorom Dalím. Stala sa jeho múzou a asistentkou. Študovala umenie. V '63. roku sa na večeri zoznámila s Warholom a začala navštevovať jeho Silver Factory. Komunita tvorivých mladých ľudí ju očarila,“ hovorí lektorka múzea Jarmila Suchá.
Začalo sa jej „fialové obdobie“. Pod umeleckým menom Ultra Violet navrhovala šaty, šperky, parochne, všetko vo fialovej farbe. Divoké 60. roky boli len časťou jej života.
„Vravela, že ju neteší, keď sa jej pýtajú iba na minulosť. Tú nezmením, dôležitá je budúcnosť, hovorievala,“ dodáva Suchá.
Prekonala vážnu chorobu, začiatkom 80. rokov sa vydala vlastnou cestou. V 90. rokoch sa vrátila k mystike, ezoterike a viere.
Usadila sa v Nice, kde založila vlastný ateliér. Tvorila v ňom a prednášala o umení. Vydala knihu Moje roky s Andym Warholom.
Ultra Violet zomrela v júni v roku 2014. „Výstavu sme začali pripravovať ešte v čase, keď žila. Nie je u nás nováčikom. Vystavovala tu už dvakrát, v roku 1992 samostatne a v roku 2010 s Billym Nameom. Výstava sa nesie v duchu intímnosti, fialovej komnaty,“ dodáva lektorka Jarmila Suchá.
Kauza je uzavretá
Podľa riaditeľky Štecovej je lákadlom to, že niektoré z vystavovaných diel umelkyňa vytvorila priamo v Medzilaborciach počas svojho pobytu. „Je to veľmi vzácne. Toto iné múzeá nemajú,“ zdôrazňuje. Vo funkcii je sto dní.
„Máme výborných múzeoedukológov, lektorov, vynikajúceho hlavného kurátora Michala Bycka. Lepších ľudí ani nemôžeme mať. Vážim si, že pracujem s takýmto vysoko odborným kolektívom,“ hovorí.
Kauza nesprávnej výpožičky, ktorá stála bývalú dlhoročnú riaditeľku miesto, je podľa nej definitívne uzatvorená. Oba obrazy sú naspäť v múzeu a so zapožičiavateľom sa dohodli na mimosúdnom finančnom vyrovnaní.
„Za poškodenie dobrého mena múzeum odškodnil sumou 5 000 eur. Poukázal ju na účet. Týmto je celá záležitosť uzavretá,“ hovorí.
„Niekedy je aj negatívna reklama dobrou reklamou a niektorí návštevníci chcú prioritne vidieť práve tie umelecké diela, ktoré boli predmetom výpožičky,“ dodáva Štecová.
Vlani múzeum navštívilo necelých osemtisíc návštevníkov.
Anjeli. Zobrazovala ich v poslednej fáze tvorivého obdobia. Foto: Jana Otriová
Ultra Violet s Andym. Fotografie sú súčasťou výstavy. Foto: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.