Spoločnosť Theta Energy Group má podľa memoranda v úmysle na Slovensku investovať, modernizovať, rozvíjať a vytvárať lokálne zdroje trvalých a bezpečných dodávok energie vo forme elektriny a tepla. Je pripravená v prípade úspešných vzájomných rokovaní preinvestovať 600 až 800 miliónov USD.
VOJANY. Elektráreň Vojany sa možno zmení na nový, zelený, technologický park, v ktorom by mohlo vzniknúť až okolo 800 trvalých pracovných miest.
Minister hospodárstva Vazil Hudák a minister financií Peter Kažimír podpísali vo štvrtok vo Vojanoch Memorandum o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva, ministerstvom financií a americkou spoločnosťou Theta Energy Group (TEG), ktorú zastupovali Peter Zimeri, Sean McCarthy a Igor Hantuch.
TEG má podľa memoranda v úmysle na Slovensku investovať, modernizovať, rozvíjať a vytvárať lokálne zdroje trvalých a bezpečných dodávok energie vo forme elektriny a tepla prostredníctvom implementácie inovatívnych a inteligentných technológií.
Je pripravená v prípade úspešných vzájomných rokovaní na Slovensku preinvestovať 600 až 800 miliónov USD.
Štátnu pomoc zatiaľ nechcú
Ako pri podpise memoranda uviedol minister hospodárstva Vazil Hudák, rokovania prebiehali niekoľko mesiacov, kým sa dospelo k podpisu memoranda.
Zatiaľ spoločnosť nepožaduje od štátu žiadnu investičnú pomoc.
Podľa jeho slov, ak budú rokovania plynulo pokračovať, investičná zmluva by mohla byť podpísaná v priebehu niekoľkých mesiacov.
Sean McCarthy zo spoločnosti TEG informoval, že sa zaoberajú využívaním a aplikáciou rôznych inovácií vo výrobe elektriny, ktoré plánujú priniesť do Vojan.
Inováciami, využívaním plynu a biomasy pri výrobe elektrickej energie chcú dosiahnuť podstatné zníženie emisií.
Uviedol, že elektráreň vo Vojanoch už navštívili viackrát. Na Slovensku našli dobrý potenciál na realizáciu investícií, ako aj veľký potenciál v oblasti ľudských zdrojov.
Hudák dodal, že memorandum o porozumení stanovuje podmienky a usmernenia medzi TEG a Ministerstvom financií SR a Ministerstvom hospodárstva SR, ktoré sa týkajú investovania do nového udržateľného a zeleného technologického parku, vytvorenia pracovných miest a zriadenia Smart Energy HUB pre Európsku úniu v Slovenskej republike.
Na čo slúži memorandum
Memorandum slúži ako usmernenie pre projekt, ktorý bude rozdelený do dvoch častí.
Prvá časť sa týka modernizácie elektrárne Vojany (EVO), ktorá podľa deklarovaného zámeru prestane spaľovať uhlie.
V druhej časti memorandum hovorí o vzniku a rozvoji energetického inovačného centra a technologického parku na vzájomne dohodnutom mieste v Slovenskej republike.
TEG dodá technológie a know-how pre riešenie výroby energie, zamestnanosti, odpadov a environmentálnych problémov v rámci navrhnutého miesta.
Spoločnosť na Slovensku zriadi Energetické inovačné centrum a technologický park a bude vyrábať strategické a kľúčové časti technológií v Slovenskej republike pre všetky krajiny EÚ.
V memorande sa uvádza, že Ministerstvo financií SR a Ministerstvo hospodárstva SR súhlasia s poskytnutím plnej spolupráce a podpory pre splnenie oboch investičných cieľov a primeraný časový harmonogram na vytvorenie pracovnej skupiny, zloženej zo zástupcov vlády Slovenskej republiky, spoločnosti TEG a Slovenských elektrární, a.s.
Elektrárne: Budeme analyzovať
Slovenské elektrárne sú podľa slov hovorkyne Janky Burdovej pripravené analyzovať prezentovaný investičný zámer.
"Aj napriek výrazne nepriaznivému vývoju na trhu, poklesu ceny elektriny a zaťaženiu vyrobenej elektriny ďalšími poplatkami, Slovenské elektrárne nepretržite hľadajú udržateľné riešenia na prevádzkovanie elektrárne Vojany. Investície vo výške viac ako 50 miliónov eur do spoluspaľovania biomasy, modernizácie a rekonštrukcie piateho bloku EVO sú jasným príkladom tohto záväzku," zdôraznila v reakcii Burdová.
"Naši ľudia na závode Vojany boli v uplynulých rokoch schopní zrealizovať množstvo projektov na zvyšovanie efektívnosti, spoľahlivosti a optimalizácie, čím dramaticky zredukovali náklady a čiastočne vyvážili záťaž z pokračujúceho poklesu ceny elektriny. Zároveň, spoločnosť jasne vyhlásila, že riešenie pre budúcnosť elektrárne je potrebné nájsť v úzkej spolupráci všetkých akcionárov," dodala hovorkyňa SE.
Fakty
Elektráreň Vojany
Elektráreň Vojany je súčasťou akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne, v ktorej je majoritným akcionárom talianska spoločnosť Enel a štát má v nej 34-percentný podiel akcií.
Elektráreň Vojany dlhodobo generuje stratu a v júni 2015 pristúpila aj k racionalizačným opatreniam formou znižovania počtu zamestnancov.
Dnes tu pracuje okolo 140 kmeňových zamestnancov a desiatky externých pracovníkov.
V súčasnosti tu elektrinu vyrába len jeden energoblok, ktorý využíva na spaľovanie aj drevnú štiepku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.