V koncovej obci Humenského okresu bola účasť stopercentná. V týchto voľbách plný „bodový zásah“ pravdepodobne nedosiahne.
NECHVÁLOVA POLIANKA. V rusínskej obci čakajú na voličov v spoločenskej miestnosti, ktorá je súčasťou obecného úradu.
Žije v nej 85 obyvateľov, z toho je 78 voličov zapísaných v zoznamoch. Okrem slovenského jazyka majú voliči informáciu aj v rusínčine.
Priemerný vek obyvateľov sa pohybuje okolo šesťdesiat päťky, mladých je málo, školopovinných detí niet.
Vymieranie a vyľudňovanie obce má na svedomí hlavne nedostatok pracovných príležitostí. „Tu sa dá spokojne žiť na dôchodku. Aj to iba vtedy, ak nemáte vysoké nároky,“ hovoria miestni.
Mária Kucková. Osemdesiatročná dôchodkyňa žije sama. Foto k článku: Jana Otriová
Zatiaľ štvrtina
V okrskovej volebnej komisii sú okrem miestnych aj cezpoľní. Podľa slov jej podpredsedníčky Viery Katanovej po jednej hodine bolo vo volebnej urne dvadsať obálok. V obci odvolia aj štyria členovia komisie.
„Zrána prišli ženy z cerkvi, očakávame, že ešte ľudia prídu podvečer. K pätnástim voličom sa chystáme s prenosnou urnou. Niektorí tu ani nie sú,“ hovorí.
Členkou volebnej komisie je aj Anna Zvočová, rodáčka z Udavského. Do obce sa vydala. Žije v nej už takmer 41 rokov. „Žije sa tu dobre, ale bolo by sa treba o ňu lepšie starať,“ hovorí.
Od novej vlády očakáva vyššiu podporu odľahlých obcí. Problémom je podľa nej zlé spojenie s okresným mestom, hlavne cez víkendy.
„Autobusy chodia málo. Keď som chodievala do Humenného do roboty, musela som cestovať do Zubného, tam čakať na spoj. Musel po mňa chodiť manžel autom, neraz som prespala u dcéry v Papíne,“ dodáva.
Budúcnosť pre mladých v obci nevidí. „Syn žil osem rokov u nás. Potom sa odsťahoval do Humenného, aby nemusel cestovať. Tu nie sú žiadne pracovné príležitosti,“ dodáva.
Práca vyhnala z domu aj 33-ročného Vladimíra Megelu. „Kamaráti z detstva odišli za prácou do mesta, do Česka, ostali len niektorí,“ hovorí. „Z prostriedkov, ktoré obec dostáva, sa zveľaďovať nedá,“ dodáva.
Vladimír Megela sa za prácou odsťahoval do mesta.
Nízke dôchodky
Osemdesiatročná Mária Kucková ostala v dome sama. Voliť išla rovno z pravoslávnej cerkvi, kde bola na službe na zádušnú sobotu. „Mladých niet. Sme tu všetci starí žobráci,“ hovorí.
Za drinu okolo gazdovstva a dvadsaťročnú prácu na nočné zmeny v okresnom meste by si zaslúžila dôstojný dôchodok. Zvýšenie dôchodku o šesťdesiat centov pokladá za výsmech.
„Treba, aby mladí mali prácu. A aby za ňu tu poriadne platili. Nie ako sestre, tristo eur mesačne, a ešte chcú, aby chodila na dve zmeny za desať eur navyše. Veď je to na smiech,“ hovorí.
Problémom je podľa nej odchod mladých za prácou do zahraničia. „Nechávajú tu starých ľudí bez opatery. Neverím, že bude inak, lepšie,“ dodáva.
Anna Zvočová sa do obce vydala. Počas volieb bola v komisii.
Viac peňazí
„Dajte nám prácu, potom vás budeme voliť,“ odkazuje starosta Vladimír Megela (Smer) politikom.
Od novej vlády očakáva viac peňazí pre koncové obce. „Potrebujeme urobiť reguláciu potoka, nemáme vodovod ani kanalizáciu. A Starina je kúsok odtiaľto,“ hovorí.
Zohľadniť podľa neho treba aj drsnejšie klimatické podmienky v obci. „Do apríla, mája je tu zima. Inde už sadia v záhradkách, my ti máme sneh,“ dopĺňa.
A položartom dodáva, že najvyužívanejšou budovou v obci je dom smútku.
Ján Kundrát sedel v komisii, odvolil pred objektívom fotoaparátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.