LELES. V juhovýchodnom cípe Slovenska leží pozoruhodná obec Leles. Turisti prichádzajú k jej pamiatkam neraz zďaleka.
Láka ich sem aj vzácne vtáctvo. Obýva mŕtve ramená riek, lužné lesy a močiare, no i lúky, polia a piesočné duny blízko dediny.
Leles je súčasťou Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Medzibodrožie. Milovníci pozorovania vtákov tu našli svoj raj.
Pestrá mozaika biotopov vytvára z Medzibodrožia nevšedný kút Slovenska. Jeho prírodné a krajinárske hodnoty umocňuje minimálne zastúpený priemysel.
"Pre hniezdenie a migráciu rôznych druhov vtákov je to veľmi významná lokalita," hodnotí Leles a jeho okolie ornitológ Matej Repel.
Vtákom sa pri Latorici darí
Ako dodáva, severne od obce tečie Latorica, medzi "vtáčkarmi" dobre známy tok. Táto významná nížinná rieka je so svojimi mŕtvymi ramenami a zvyškami lužných lesov veľmi cenná a dôležitá pre hniezdenie vzácnych lesných druhov. Ide napríklad o bociana čierneho či haju tmavú.
V Medzibodroží žijú aj cíbiky chochlaté, kalužiaky červenonohé a rôzne spevavce obývajúce zachované podmáčané lúky.
Močiare v povodí Tisy sú domovom bučiaka veľkého a ďalších druhov volaviek, kačice chrapačky, potápky červenokrkej alebo čoríka bahenného.
Na okraji Kráľovského Chlmca neďaleko Lelesa zasa hniezdia chavkoše nočné. Stovky párov týchto volavkovitých vtákov tvoria veľkú hniezdnu kolóniu spoločne s belušami malými, zriedkavo s lyžičiarom bielym a celkom výnimočne aj so vzácnou čapličkou vlasatou.
Hniezdiská chavkošov v Medzibodroží sú v rámci Slovenska jedny z najvýznamnejších.
Piesočná duna pri Lelesi je už úplne iným prostredím. Dajú sa tu pozorovať včeláriky zlaté, ktoré vyhľadávajú suché prostredie, tzv. xerotermy. Hniezdia v norách vyhĺbených v piesku.
"Odporúčam návštevu tohto miesta najmä v letnom období," poznamenáva Repel.
V Medzibodroží sa každým rokom zlepšujú podmienky pre život i pozorovanie vzácnych vtákov. Je to hlavne zásluha Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS/Birdlife Slovensko, ktorá s podporou programu Life a ministerstva životného prostredia realizuje projekt Ochrana bučiaka veľkého a chochlačky bielookej v CHVÚ Medzibodrožie.
Pozorovacie veže aj informačné tabule
Vďaka nadšeniu ornitológov tu pribúdajú pozorovacie veže, prístrešky pre návštevníkov a nové informačné tabule.
V CHVÚ doteraz narátali až 252 vtáčích druhov, turisti sa teda majú na čo pozerať.
"V rámci Slovenska je to ozaj veľmi cenné územie, pretože sme na nížine a tie boli vždy najviac využívané človekom. Tento zabudnutý kraj si však zachoval jedinečnú prírodu. Vzácne lužné lesy, zachované podmáčané lúky a pasienky či extrémne suché biotopy pieskových dún sa už v takomto rozsahu ako v Medzibodroží inde na Slovensku nenachádzajú," uviedol Repel.
Foto k článku: TASR/Tomáš Doboš
Darí sa aj flóre
Mokrade v okolí Lelesa neprospievajú iba operencom. Darí sa tu aj rozmanitej flóre leknu bielemu, leknici žltej alebo salvínii plávajúcej. Rastie tu i rezavka aloovitá, marsilea štvorlistá či poniklec lúčny maďarský.
Zo zaujímavých druhov cicavcov tu zaznamenali výskyt losa mokraďového, šakala zlatého, vydry riečnej ale aj viacerých druhov netopierov.
Spomedzi 42 druhov rýb žijúcich v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Tajba patrí až 11 medzi druhy európskeho významu.
Udomácnili sa tu zároveň rozmanité obojživelníky, medzi nimi kriticky ohrozené korytnačky močiarne. Zo známych slovenských lokalít ich žije najviac práve na území Tajby.
Leles a jeho okolie sú ako stvorené na nenáročné výlety. Atraktívne sú najmä hrádze, ktorými je v súčasnosti spútaná Latorica. Po nich sa dá cestičkami urobiť pešia alebo cyklistická túra s výhľadom do lužných lesov, mokradí či vzácnych mŕtvych ramien tejto rieky.
Najväčších vytrvalcov vie priviesť putovanie až k tokajským vínnym pivniciam, láka Repel do Medzibodrožia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.