Obec Osadné patrí medzi prvé rusínske obce, ktoré sa vo vtedajšom Československu vracali späť do Pravoslávnej cirkvi po niekoľko storočnej únii s Rímom.
OSADNÉ. Tento rok si pripomína 90 rokov od nového začiatku písania tunajšej pravoslávnej matriky. Ako povedal miestny pravoslávny duchovný Peter Soroka, tunajšia matrika je skutočná historická pamiatka, lebo v nej nie sú len zapísané krsty, sobáše a pohreby, ale na začiatku obsahuje súpis všetkých obyvateľov obce.
„Každé číslo domu má samostatnú stranu a ako prvé je vždy vedené meno a priezvisko gazdu rodiny. Členovia sú pod ním zapísaní taktiež menovite a nie je vynechaný ani rodinný vzťah ku gazdovi (žena, syn, dcéra, zať a pod.). V ďalšom stĺpci je uvedený aj vek všetkých obyvateľov s podpisom dospelých osôb,“ povedal Soroka.
Týmto systémom je v matrike zapísaných 81 rodín.
Dôkaz prijatia viery
Tento súpis slúžil podľa Soroku ako dôkaz prijatia pravoslávnej viery, respektíve ako petícia za prechod do pravoslávia.
„Prešla vtedy skutočne celá dedina s výnimkou lesného správcu Karla Zvonaneka s manželkou Annou Strkalovou (číslo domu 2), pri ktorom je poznámka: „vstúpil do Pravoslávia 14.IX.1926,“ teda o niekoľko mesiacov neskôr ako ostatní. Pod slovom „vstúpil“ je však aj poznámka: „vystúpil.“ Nebol však sám,“ povedal Soroka, podľa ktorého gréckokatolícke biskupstvo prisľúbilo dať pozemok každému, kto sa vráti späť k únii, a preto tak urobilo 14 rodín.
Aj táto skutočnosť je v matrike zaznamenaná. Pri každej rodine, ktorá sa Pravoslávia vzdala je v hornej časti strany poznámka v azbuke "v Uniju.“
Inak celý zoznam obyvateľov je písaný latinkou po slovensky.
Dve knihy súčasne
V roku 1935 bola postupne prvá kniha matriky (rozmery 25x20cm) zapísaná a začali sa používať súčasné dve veľké knihy formátu A3.
„Od augusta 1930 sem prišiel slúžiť otec Konštantín Machlajčik, ktorý sa postaral o ďalšiu zaujímavosť matriky a síce, že v rokoch 1935, 1937, 1938 a 1942 pokrstil 60 Židov, čím im vlastne zachránil život. Zrejme im však iba oficiálne vydal krstné listy, pretože v matrike nemajú svoje poradové číslo, ale sú zapísaní viacerí pod jedným číslom,“ povedal Soroka.
Poznámka pri Židoch
V roku 1935 je pod číslom 183 zapísaných 12 dospelých ľudí. V roku 1937 a 1938 je pod číslom 216 zapísaných 18 dospelých ľudí.
V roku 1942 už nie je použité jedno poradové číslo pre všetkých dospelých Židov, ale každý je zapísaný osobitne s tým, že ako dátum krstu sa niekedy uvádza rok 1938.
Takto je zapísaných 30 ľudí. Ide o všetky vekové kategórie, najstarší sa narodil v roku 1875, ale sú tu aj malé deti. Pri každom pokrstenom Židovi je poznámka, kedy sa začal s náukou pred krstom: napr. „Period ohlašenija načat v 1937.“
Lásky k blížnym
Tento čin si podľa Soroku vyžadoval obrovskú lásku k blížnym, lebo keby sa o tom dozvedeli vtedajšie úrady, mohol skončiť v koncentračnom tábore aj on.
„Otec Konštantín sa zrejme k tomuto skutku inšpiroval z neďalekej dedinky Svetlice, kde takýto čin konal aj tamojší duchovný Vasilij Ptaščuk a pokrstil tam vyše 600 Židov,“ povedal.
Na počesť otca Vasilija Ptaščuka však bola v roku 1994 na chráme umiestnená tabuľa od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR s poďakovaním za jeho ľudskosť.
V tej súvislosti bol v roku 1996 celý tento chrám zrekonštruovaný s finančnou podporou predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara, čo dokumentuje ďalšia tabuľa na tomto chráme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.