Cieľom je spojiť šikovných ľudí s úspešnými firmami a presvedčiť mladých ľudí, že aj v tomto regióne sa dá nájsť zaujímavá práca.
HUMENNÉ. Jaroslav Pčola ml. navštevuje Sokratov inštitút a svoj študentský projekt zameral na svojich rovesníkov, ktorých čoraz viac odchádza za prácou preč zo svojho rodiska.
Sám pracuje v rodinnej firme v Humennom a zameriava sa na tých, ktorí hľadajú po škole uplatnenie vo firmách z regiónu. „Nemôžeme predsa všetci odtiaľto odísť,“ hovorí.
Mladí ľudia odchádzajú na západ alebo do zahraničia v domnení, že sa v regióne, odkiaľ pochádzajú, nedá uplatniť. Firmy sa zasa sťažujú na nedostatok kvalitných ľudí.
„Táto situácia mi nie je ľahostajná, lebo dochádza k odchodu mladých ľudí, napriek tomu, že tu pre nich existujú zaujímavé možnosti. A to je škoda pre obe strany,“ hovorí.
Databáza úspešných
V rámci svojho štúdia na Sokratovom inštitúte preto vytvoril vlastnú internetovú stránku, kde je databáza firiem, pre ktoré, ako sám tvrdí, sa oplatí v tomto meste pracovať.
Sú to úspešné firmy, ktoré pôsobia na trhu viac ako 10 rokov, majú potenciál rozvoja a priebežne prijímajú nových zamestnancov.
„Pracovné ponuky, ktoré nájdete na tomto webe, nie sú len náhodným výberom z inzerátov. Vznikli na základe osobných stretnutí a rozhovorov s riaditeľmi a personálnymi manažérmi zapojených firiem. Sú to pozície, na ktorých oslovené firmy pociťujú dlhodobý nedostatok kvalitných pracovníkov a ktoré majú potenciál kariérneho rastu,“ hovorí mladý muž.
Ak uvažujete o práci v Humennom a chcete sa prihlásiť na niektorú z ponúkaných pozícií, projekt Jara Pčolu, ktorý patrí k ambicióznej mladej generácii, ktorá sa rozhodla ostať pracovať v tomto regióne, vám pomôže zorientovať sa.
Dozviete sa tu, čo riaditelia firiem od zamestnancov očakávajú, ako sa dá vybudovať kariéra aj v malom meste na východe Slovenska a prečo sa v tomto regióne spokojne žije.
„Reálna práca je od školskej teórie často veľmi odlišná. Firmy, ktoré už majú za sebou roky úspešného fungovania, vedia, ako vytrénovať ľudí. Dokážu z vás spraviť profesionálov v odbore. Musia však cítiť, že energia, ktorú do vás vložia, nevyjde nazmar,“ upozorňuje Jaro a čerpá aj z vlastných skúseností. Vo vedení rodinnej firmy pracuje už piaty rok.
„Pracovných ponúk si môžete vybrať aj viac a odoslať hromadnú žiadosť. Všetky budú ručne spracované skúseným personalistom a vybraní uchádzači budú prezentovaní zapojeným firmám.
Následne vás v prípade záujmu osloví priamo firma so žiadosťou o osobné stretnutie a pracovný pohovor,“ vysvetľuje autor projektu.
Jeho cieľom je spojiť šikovných ľudí s úspešnými firmami a presvedčiť mladých ľudí, že aj v tomto regióne sa dá nájsť zaujímavá práca.
Zaujímavé zistenia z Humenného, Slovenska, Európy
Z Humenného odchádzalo podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011 do
zamestnania a škôl spolu 5 557 obyvateľov, z toho 4 053 za prácou a 1 504 kvôli škole.
Za pracovnými povinnosťami odchádzalo 2 038 obyvateľov Humenného do iných okresov, 1 640 do zahraničia a 375 v rámci okresu.
Najviac ich odchádzalo do Bratislavy (461 ), nasledujú Michalovce (286), Strážske (275), Košice (235) a Prešov (188).
Do iných okresov odchádzalo študovať 1 284 Humenčanov (z toho 45 základná škola, 172 stredná škola, 1 067 vysoká škola) do zahraničia 219 a v rámci okresu jeden žiak základnej školy.
Najviac Humenčanov odchádzalo študovať do Košíc (426), Bratislavy (298) a Prešova (199).
Ku koncu roku 2011 pracovalo v Českej republike 311-tisíc cudzincov, z toho najviac, až 118-tisíc, zo Slovenska, nasledujú občania Ukrajiny, Vietnamu a Poľska.
Počet občanov Slovenska pracujúcich v Rakúsku sa zvýšil z 10 000 v roku 2010 na 27 000 v roku 2015.
Slovensko má v EÚ najvyšší podiel vysokoškolských študentov, ktorí študujú v zahraničí (15,9 % v roku 2013).
ZDROJ: ŠTATISTICKÝ ÚRAD SR
Príbehy úspešných
Marianna Šudiková (29) študovala ekonomiku a manažment podniku a následne finančné riadenie podniku. Štúdium ukončila s červeným diplomom.
„Po skončení štúdia som ani nezvažovala odísť z nášho regiónu, chcela som sa uplatniť v tomto domácom prostredí, nakoľko som verila sebe a svojim schopnostiam presadiť sa. Najprv som nastúpila na absolventskú prax na Daňový úrad v Humennom, odkiaľ som po mesiaci odišla z dôvodu získania pracovného miesta v stavebnej firme. Po 3 rokoch, vo veku 27 rokov, som sa vypracovala na riaditeľku ekonomického oddelenia. Myslím si, že šikovní, zruční a talentovaní ľudia sa dokážu uplatniť kdekoľvek chcú, a teda aj v domácom regióne, kde je im to najbližšie. Stačí sa len ukázať.“
Peter Simon (42) prišiel s manželkou na východ z Bratislavy, kde obaja pracovali v zahraničných koncernoch na zaujímavých pozíciách.
„Keď sme očakávali prvé dieťa, pochopili sme, že nám život v anonymnom veľkomeste, odkázaní len na seba nevyhovuje a tak sme sa rozhodli založiť si rodinu na východe, kde máme obaja svoje korene,“ spomína. Kúpili si na hypotéku byt v Humennom, kde nikoho nepoznali, mesto svojou veľkosťou a polohou vyhovovalo ich predstavám. „Len pár dní po presťahovaní som si našiel prácu v zahraničnom koncerne, kde môžem pracovať a využívať svoje jazykové, technické a obchodnícke zručnosti. „Keď cestou do práce počujem v rádiu: ...v zápche na Karadžičovej ulici sa zdržíte 10 minút..., tak sa iba pousmejem popod nos.“
mima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.