Párik sokola myšiara Fero a Zuza bude rodičmi. Usadili sa na ňom pred necelým mesiacom.
HUMENNÉ. Humenčanov Janu Ďuraškovú a Petra Lučkaniča upozornili na svoju prítomnosť škrekom.
Pred necelým mesiacom sa párik sokola myšiara zahniezdil na balkóne ich panelákového bytu na ulici Osloboditeľov. Nový domov našli dravce v kvetináči.
Udomácnili sa a zakrátko bedlivé oko kamery, ktoré Jana a Peter umiestnili na balkóne, spozorovalo v hniezde najskôr štyri, neskôr šesť vajec.
Fero a Zuza vajíčka strážia
„Pomenovali sme ich Fero a Zuza. Teraz rozmýšľame nad tým, ako nazveme mláďatá, keď nerozoznáme pohlavie. Asi číslom,“ nahlas uvažuje Jana Ďurašková.
Nových balkónových nájomníkov prijali ochotne. „Nevychádzame na balkón. Zaťahujeme rolety, aby sme ich nevyrušovali pohybom za oknom. Ich počínanie sledujeme kamerou, je to veľkolepé divadlo,“ dodáva. Peter ich cez mobilnú aplikáciu občas skontroluje, aj keď je v práci. Mláďat sa už nevie dočkať.
Vtáčie divadlo trvá dva mesiace
Sokol myšiar je náš najbežnejší dravec. Nestavia si vlastné hniezdo, využíva hniezda iných vtákov. Vo voľnej prírode hniezdi v remízach, vetrolamoch, tie však postupne miznú a preto sa presúva bližšie k ľuďom do miest, do panelákov a rôznych stavieb.
Sokol myšiar je u nás zákonom chránený. V súlade so zákonmi ho majitelia nehnuteľnosti, kde sa usadil, musia strpieť, zabezpečiť mu pokoj, nesmú vyberať jeho vajcia a ničiť hniezdo. V prípade akéhokoľvek poškodzovania hrozia pokuty. Spoločenská hodnota sokola myšiara je 664 eur.
Celé vtáčie „divadlo“ trvá približne dva mesiace. Za ten čas samička znesie štyri až šesť vajíčok a potom na nich sedí asi 30 dní. Mláďatá neskôr vo veku jedného mesiaca opúšťajú hniezdo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.