Žiaci základných škôl a gymnázia sa zúčastnili súťaže Mladý zdravotník a ukázali obrovský potenciál.
SOBRANCE. Začiatkom mája sa v Sobranciach uskutočnil už druhý ročník súťaže Mladý záchranár civilnej ochrany, pričom sa jedná už o 22. ročník od vzniku okresu.
Súťaž preverila ich znalosti, ale aj praktické zručnosti, ktoré predviedli v modelových situáciách.
Náročné úlohy
Na súťažiacich z 11 tímov čakalo zopár náročných úloh, ktoré do hĺbky preverili ich znalosti i praktické zručnosti.
„Táto súťaž pozostáva zo šiestich disciplín. Žiaci sú testovaní z civilnej ochrany, zdravotníckej prípravy, evakuácie, prostriedkov individuálnej ochrany či rozoznávania varovných signálov. Súťažiaci prechádzajú aj stanovišťom ako topografia či streľba, ktoré preveria ich zručnosti. Posledným šiestym stanovišťom je hasenie malých požiarov. Následne súťažiaci prebehnú stanovenú trasu a vracajú sa späť do cieľa,“ uviedol Miloš Pado, organizátor súťaže.
Cieľom súťaže je aj takouto formou preukázať získané vedomosti a tiež ich uplatniť v praxi, a to hlavne pri ochrane života a zdravia, keď sa človek ocitne v núdzi.
Úlohou súťaže bolo preveriť žiakov a študentov, ako svoje nadobudnuté zručnosti a vedomosti dokážu tiež uplatniť v konkrétnych situáciách.
Niekedy rozhodujú sekundy
Od začiatku súťaže sa organizátori snažili klásť dôraz na praktickú stránku. Najmä pri zdravotníckych úlohách to ocenili aj bodovo. Pretože niekedy sekundy a rýchle rozhodnutia zachraňujú životy.
„Pri jednotlivých úlohách je sledované prevedenie základných úkonov. Už len to, že dokážu vykonať správne vdychy a urobiť masáž srdca môže prinavrátiť človeku život,“ povedala porotkyňa Monika Haniková, ktorá hodnotila praktické využitie zdravotnej prípravy.
Súťažiaci sa stretli s úlohami, ktoré ich môžu postretnúť aj v reálnom živote.
Súťaže podobného typu ukazujú svoj zmysel práve v praktickom živote.
Mnohokrát sa stretávame s faktom, že základné úkony sú problém. Preto opodstatnenosť či už samotnej výučby, ale hlavne prezentácie a použitia rastie.
„Výhra v súťaži sa rovná záchrane života. Pretože úkon, ktorý je ohodnotený plným počtom bodov, sa v reálnom živote rovná záchrane života,“ prezradila Haniková.
Okrem zdravotnej prípravy sa súťažiaci popasovali aj s inými úlohami. Čakala ich orientácia v priestore, určovanie významu sirény či streľba na cieľ. Veľkou výzvou bol aj vytrvalostný beh.
Víťaz si okrem vecnej ceny odniesol aj putovný pohár v tvare anjela z rúk organizátora súťaže, prednostu okresného úradu Boleslava Leša.
Hĺbka ich vedomostí sa preukáže aj na celoslovenskom kole, kedy si svoje sily zmerajú v tvrdej konkurencii.
Hasenie malých požiarov. Bolo jedným zo stanovíšť. Foto: M. R.
Súťaže z civilnej ochrany. Rýchla evakuácia i rozoznávanie varovných signálov. Foto: M. R.
Streľba na cieľ. Preverila zručnosti súťažiacich. Foto: M. R.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.