Na lesníka Adriána Piteľa zaútočila v lesoch nad Sninou sova. Bránila mláďa. Takmer prišiel o oko.
SNINA. Pre lesníka Adriána Piteľa sa rutinná práca v lese jedného dňa zmenila na krvavú drámu.
„Kontroloval som hranice lesného porastu a zrazu mi ponad hlavu preletela sova dlhochvostá. Všimol som si ju, ale nevenoval som jej pozornosť, lebo je ich tu veľa. Je tu vtáčie územie,“ hovorí lesník z Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič.
Mláďa bolo na zemi
Až šuchot za stromom ho upozornil na sovie mláďa na zemi.
„Okamžite mi preblesklo hlavou, že sova je jeho matka a vzápätí som začul zlovestný výstražný klepot zobáka. Zbadal som, že sova nalietava. Nestihol som sa ani otočiť a dostal som pecku do hlavy. Skoro som spadol na zem, veď sova váži takmer kilogram, je to naša druhá najväčšia sova po výrovi,“ opisuje zážitok, ktorý sa odohral rýchlosťou blesku.
Sova zaútočila a pazúrmi mu poranila tvár v tesnej blízkosti oka. Poranené oko začalo krvácať a opúchať.
„Zahliadol som ešte mladé sovíča, ktoré sa našuchorilo a zaujalo výstražný postoj. Okamžite som sa od miesta vzdialil,“ dodáva Adrián Piteľ.
Sekundy pred nepríjemným stretom stihol natočiť na mobil.
U chirurga
Aby predišiel možnej infekcii vyhľadať lekársku pomoc.
„Zatelefonoval som známemu chirurgovi. V plnej čakárni som prekvapeným ľuďom zo žartu povedal, že som čistil brokovnicu a strelil som si do hlavy. Na všeobecný údiv som reagoval pravdivou verziou: v lese ma napadla sova. To už boli všetci presvedčení, že si vymýšľam. Tak som dodal, že ma chcela uniesť do hniezda a kŕmiť myšami,“ hovorí dnes už veselo.
Vyčistená a ošetrená rana sa hojila dobre, pomaly odpúchala a monokel hral všetkými farbami.
Starostlivá matka
Na sovu sa Adrián Piteľ nehnevá, veď robila len to, čo jej velil materinský inštinkt.
„V prvom momente ma pochytila zlosť, veď som skoro prišiel o oko. Ale averziu voči nej rozhodne nemám. Doba liahnutia sa posunula o dva týždne, lebo bolo skôr teplo. Mladé sovíčatá sú už pomerne veľké, snažia sa vylietavať z hniezd. Mladé asi z hniezda vypadlo. Neverili by ste, ale aj sýkorka vie človeka napadnúť pri bránení hniezda. Keby to tak fungovalo aj medzi ľuďmi, bolo by to dobré,“ zdôrazňuje.
Útoky sú zriedkavé
Ornitológ Samuel Pačenovský z SOS/Birdlife tvrdí, že takéto útoky sú veľmi zriedkavé, ale o podobných prípadoch vedia.
„Sova dlhochvostá je veľká a silná. Dokáže spôsobiť vážne zranenia. Keď zaútočí, tak na tvár, je to takmer pravidlom. Môže útočiť aj opakovane,“ hovorí.
K stretom so sovou dlhochvostou dochádza vtedy, keď si chráni mláďatá.
„Najkritickejšie obdobie je druhá polovica mája, vtedy sú mláďatá ešte malé a slabé. V lese si preto treba dávať pozor,“ upozorňuje.
Bráni mladé
Environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty zdôrazňuje, že uralka, ako sovu dlhochvostú ľudovo volajú, je najagresívnejšou sovou, ktorá takmer pravidelne útočí na človeka pri hniezde, ak sa v ňom nachádzajú mláďatá.
„Vzhľadom na veľkosť sovy sú jej útoky veľmi nebezpečné. Sova zaútočí na človeka aj vtedy, ak sa nevedomky nachádza v tesnej blízkosti mláďaťa, predčasne vyleteného na zemi alebo nízko nad zemou. Miestu sa treba čo najskôr vyhnúť, pretože útočiaca samica vyčkáva do poslednej chvíle a zaútočí vtedy, ak sa človek pri mláďati, hoci len nevedomky, zastaví,“ odporúča odborníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.