Platí tu druhý stupeň ochrany. Na hromadné akcie na vrchu treba žiadať súhlas.
BREKOV. Brekovský hradný vrch vyhlásila Slovenská republika za územie európskeho významu po vstupe do Únie. Má rozlohu 29,31 hektárov.
„Máme spracované projekty ochrany a programy starostlivosti na územia európskeho významu. V roku 2004 vyšli vo Výnose ministerstva životného prostredia. Zaviazali sme sa, že ich budeme chrániť v zmysle národnej legislatívy,“ povedala environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty so sídlom v Medzilaborciach.
Len so súhlasom
Na Brekovskom vrchu platí druhý stupeň ochrany. „Upozorňujeme, že verejné hromadné podujatia sa môžu organizovať len so súhlasom orgánu štátnej správy,“ povedala.
Spresnila, že odborné stanovisko pre Okresný úrad v Humennom, ktorý vydáva rozhodnutie, poskytuje práve Správa CHKO Východné Karpaty.
„Územie leží v katastri obce Brekov. Snažili sme sa projekt ochrany a program starostlivosti zosúladiť s existujúcou platnou územno-plánovacou dokumentáciou. Navrhli sme ho ako verejne prístupné miesto, čo znamená, že sa tu môžu zhromažďovať ľudia. Altánok pod hradom je už mimo územia európskeho významu, cesta hore je na jeho hranici,“ spresnila Macková.
Noc hradných zrúcanín, hradné slávnosti či filmový festival na hradnom vrchu podliehajú posudzovaniu a schvaľovaniu.
„V tejto lokalite hniezdi napríklad výr skalný. Ak by akcia so zvukovými a svetelnými efektmi mala konať v čase hniezdenia, keby boli mláďatá malé, nedali by sme súhlasné stanovisko,“ uviedla príklad Macková.
Spásanie a prečisťovanie je prospešné
Brekovský hradný vrch bol voľakedy holým kopcom. „Pred 50 rokmi tu boli pasienky. Teraz sú tu dva lesné porasty. Pastva a prečisťovanie by mu dnes len pomohli, ponechali by sa len cennejšie listnáče, “ reagovala Anna Macková na fakt, že na hradnom vrchu sa pasú kone.
Zmenšilo sa aj ložiskové územie neďalekého kameňolomu, aby sa ochránila jaskyňa.
V spolupráci s obcou ochranári prečistili protiľahlú časť k hradnému vrchu smerom k artajamám a jaskyni. Pokračovať budú opäť na jeseň.
Starosta Mihaľko: Nebránime sa
Starosta Brekova Peter Mihaľko (nez.) sa požiadavkám ochranárov nebráni.
„Čo si máme predstaviť pod pojmom hromadná akcia na hrade? Keď príde 150 školákov na dve hodiny, aby si zakopali do lopty a opiekli si klobásky? Alebo keď príde začiatkom jari na hrad zopár turistov, aby vypili z termosky čaj a otvorili turistickú sezónu?,“ pýta sa.
Podľa vlastných slov by uvítal spoločné stretnutie s ochranármi, na ktorom by sa zadefinovali pojmy a požiadavky, vyplývajúce z ochrany územia.
„Aby nám dali pracovný manuál, kedy a aký pohyb po hranom vrchu podlieha určitému režimu a my to budeme rešpektovať. Nebránime sa tomu,“ zdôraznil.
Zaujímavé druhy
Podľa slov environmentalistky Mackovej na hradnom vrchu žijú druhy živočíchov, ktoré sú viazané na xerotermné biotopy.
„Sú tu xerotermné vápencové spoločenstvá rastlín, živočíchov, 30 druhov kobyliek a koníkov, dlhodobým výskumom bolo zistených 136 druhov pavúkov. Vyše 18 druhov netopierov obýva najmä jaskynné priestory,“ zdôraznila odborníčka.
Žije tu tiež 106 druhov chrobákov, 46 druhov machorastov.
Brekovský hradný vrch je aj domovom motýľa modráčika Rebelovho. „Jeho životný cyklus je veľmi zaujímavý. Je viazaný na živnú rastlinu horec krížatý a na hostiteľské mravce. Húsenica sa nakladením vajíčka prežerie do semenníka kvetu, pobudne tam jeden-dva týždne a spadne na zem. Mravec ju odnesie do mraveniska, kde žije 11 až 22 mesiacov. Mravce sa o ňu starajú. Potom z mraveniska vyletí motýľ. Keby všetky tieto faktory nefungovali, motýľ by tu žiť nemohol,“ dodala Anna Macková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.