Pri rekonštrukčných prácach na vstupnej bráne do humenského kaštieľa narazili robotníci na časti starého muriva.
HUMENNÉ. Práce na obnove humenského kaštieľa vrcholia. Pri úprave vstupnej brány kaštieľa narazili robotníci na časť muriva, ktoré sa štruktúrou i spôsobom opracovania líšilo od existujúceho.
„Na ľavej strane od vstupnej brány pod západným rizalitom sme našli pri výkope pre od- vlhnutie muriva zvyšky kamenného muriva. Je spojené piesčito–vápenatou maltou. Murivo pokračovalo na sever a zasahovalo pod murivo dnešnej stavby. Nebolo s ním prepojené,“ vysvetlila archeologička Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea v Humennom.
„Staršie murivo datujeme do obdobia medzi polovicou 15. a začiatkom 17. storočia. Ostatné je evidentne zo 17. storočia a je doložené záznamami v historických listinách z obdobia života Gabriela Drugeta. Podľa spôsobu murovania a použitého materiálu predpokladáme, že ide o zvyšok staršej budovy, ktorá sa nachádzala na mieste kaštieľa a v roku 1449 vyhorela,“ spresnila Strakošová.
Stavali 150 rokov
Po požiari sa Drugetovci pustili do stavby kaštieľa.
„Stavalo sa postupne, nie ako dnes, vykopú sa základy a múry sa ťahajú po všetkých stranách smerom hore. Najprv pravdepodobne postavili dnešné južné krídlo a k nemu pripájali postupne západnú a východnú stranu. Stavbu uzatvorili severnou stenou. Trvalo im to 150 rokov,“ vysvetlila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.