Poslanci rozhodli, že v tomto roku čestné občianstvo mesta neudelia.
HUMENNÉ. V tomto roku získajú cenu mesta dvaja muži a jedna žena, z toho dve ocenenia sú udelené in memoriam.
Poslanci rozhodovali o kandidátoch v tajnom hlasovaní na rokovaní mestského zastupiteľstva minulý utorok.
Na cenu mesta prišli na radnicu do 31. mája štyri návrhy.
Poslanci sa rozhodli oceniť Blanku Efrat Bergerovú a akademického maliara profesora Oresta Dubaya staršieho in memoriam.
Tretím oceneným je folklorista, dlhoročný odborný pracovník pre hudbu a spev v osvetovom stredisku Miroslav Kerekanič.
Zachránila 70 ľudí
Predseda Židovskej náboženskej komunity v Humennom Juraj Levický a Sninčanka Jaroslava Marcineková navrhli na udelenie ceny in memoriam Blanku Efrat Bergerovú.
Narodila sa v Humennom v roku 1914 ako piate dieťa židovským rodičom Jakobovi a Kataríne Bergerovým.
Detstvo prežila v rodnom meste. Počas prenasledovania Židov počas druhej svetovej vojny musela z mesta odísť spolu s rodičmi a súrodencami, aby sa vyhla deportácii do koncentračných táborov.
Rodina našla úkryt v bunkroch v lese nad obcou Staré Hory pri Banskej Bystrici. Úkryt nacisti odhalili a chceli všetkých postrieľať. Za obeť padla sestra pani Bergerovej.
Na naliehanie a prosby Blanky Bergerovej nacisti upustili od popravy sedemdesiatich ľudí, ktorí sa v bunkri nachádzali. Boli to zväčša rodiny z Humenného a okolia.
Po oslobodení sa vrátila do rodiska a v roku 1949 s rodinou odišla do Izraela, kde v roku 2009 zomrela. Počas života spísala spomienky na svoje detstvo a mladosť, ktoré prežila v Humennom.
Spomienky na život rodiny Bergerovej oživil jej syn Avihou Efrat, ktorý vydal knižne chronologicky spísaný dokument, ktorý zachytáva obdobie druhej svetovej vojny a osudy jednotlivých členov rodiny pod názvom Najväčší biznis môjho života.
Sieň nesie jeho meno
Poslankyňa Jana Andruchová (Smer) navrhla na ocenenie profesora Oresta Dubaya st. in memoriam.
Orest Dubay patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov a grafikov 20. storočia. Narodil sa 15. augusta 1919 vo Veľkej Poľane vo vtedajšom okrese Humenné. Zomrel v roku 2005 v Bratislave.
Študoval na oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pôsobil najskôr ako pedagóg a neskôr ako rektor.
Od roku 1943 vystavoval doma i v zahraničí, od roku 1959 samostatne napríklad v Berlíne, Budapešti, Rostocku, Bagdade, Düsseldorfe, Káhire, Lipsku, Varne, Ulanbátare, Moskve, Florencii a inde.
Zbierkový fond galerijného oddelenia Vihorlatského múzea v Humennom tvorí vyše 1100 zbierkových predmetov. Jeho značnú časť predstavuje rozsiahly súbor diel, ktoré národný umelec daroval múzeu v roku 1989. Galerijná sieň v múzeu nesie jeho meno.
Posledná výstava, na ktorej sa zúčastnil v Humennom aj samotný autor, bola v roku 2004.
Poznajú ho folkloristi aj za hranicami
Tretím tohtoročným držiteľom ceny mesta je Miroslav Kerekanič. Jeho meno sa spája s hudbou, spevom a folklórom. V súčasnosti pracuje ako odborný pracovník pre hudbu a spev vo Vihorlatskom múzeu a ako externý pedagóg Súkromnej základnej umeleckej školy Talent-Um.
Je umeleckým šéfom a manažérom Folklórneho súboru Chemlon. Stál pri zrode Detského folklórneho súbor Chemloňáčik, Ľudovej hudby Sokolej či mužskej speváckej skupiny Hačure, inicioval vznik folklórnych skupín v Papíne, Jasenove a Košarovciach.
Je zakladateľom a organizátorom mnohých hudobných a folklórnych podujatí či festivalov.
Pravidelne organizuje postupové okresné, regionálne a krajské spevácke a hudobné súťaže. Realizoval vyše 120 zahraničných účastí folklórnych súborov na medzinárodných festivaloch a kultúrnych podujatiach.
V spoločenskej oblasti spolupracuje s krajanskou Asociáciou Čechov a Slovákov vo Francúzsku, odborne pomáha Folklórnemu súboru Vihorlat Snina aj krajanskému súboru Nádeje Paríž vo Francúzsku. Založil miestnu organizáciu Rusínskej obrody v Humennom a miestnu organizáciu Matice slovenskej v obci Ptičie.
Bol členom umeleckej rady PUĽS-u a členom Výkonného výboru Rusínskej obrody na Slovensku.
Kerekaniča na ocenenie navrhli Božena Nimcová a Jaroslav Zelinka.
Bez čestného občianstva
Na udelenie čestného občianstva v tomto roku navrhol Juraj Levický humenského rodáka známeho kanadského fotografa Yuriho Dojca. Je držiteľom ceny mesta v roku 2006. Jeho nominácia však nezískala potrebnú podporu poslancov.
Primátorka Jana Vaľová (Smer) na rokovaní zastupiteľstva informovala, že cenu primátorky sa rozhodla udeliť ortopédovi primárovi Jánovi Kľocovi, Alexandrovi Bochynovi za prácu s mládežou v oblasti športu a humenskej rodáčke endokrinologičke a diabetologičke Magdaléne Paškovej, ktorá pôsobí v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.