V Rekreačnej oblasti Sninské rybníky sa v sobotu ozývali výkriky popálených chlapcov, ktorým začala horieť chatka, stony zranenej motorkárky, ale aj streľba z pušiek. Do malebného kraja pod Vihorlatom si v poskytovaní prvej pomoci prišlo zmerať sily dvadsaťpäť družstiev dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža zo všetkých kútov Slovenska. Snina hostila 24. ročník Memoriálu Vladimíra Harineka.
SNINA. Na východ Slovenska pricestovalo 25 tímov dobrovoľníkov SČK rôzneho veku a nemedicínskeho vzdelania, aby si pod dohľadom bedlivého oka rozhodcov preverili svoje vedomosti aj praktické zručnosti z poskytovania prvej pomoci.
Počas dňa museli absolvovať 12 súťažných a 13 nesúťažných stanovíšť.
Poradiť si museli s rôznymi druhmi poraneniami, ale napríklad aj s farbami, keď prispeli obrázkom do projektu Galérie Andreja Smoláka Maľovaný rovník. Zapojil sa aj prezident SČK Viliam Dobiáš.
Prezident pochválil organizátorov
„Všetko je perfektne zorganizované. Harinekov Memoriál je síce v Snine po prvý raz, ale miestni majú bohaté skúsenosti s organizovaním súťaží prvej pomoci pre deti a mládež. Okrem toho mnoho dobrovoľníkov zo Sniny chodievalo po minulé roky súťažiť na Harinekov memoriál do iných miest. Dobrou radou pomohli aj bývalí organizátori. Je to kolektívna práca,“ povedal v polovici súťažného dňa Viliam Dobiáš.
Ocenil realistickosť podujatia. „Nielen čo sa týka figurantov a poranení, ale nechýba napríklad hasičské auto, policajti, vozidlo z elektrární, ktoré vypína prúd pri ošetrovaní zranených pri trafostanici,“ doplnil.
Vyzdvihol tiež krásu areálu i prítomnosť návštevníkov, ktorí sa, neraz nechtiac, stávajú účastníkmi podujatia.
„Je to dobrá propagácia našej práce,“ uzavrel.
Popáleniny. Ošetruje družstvo zo Spišskej Novej Vsi.
Ako naozaj
Na „pľaci“ bolo vyše 40 figurantov s celým spektrom poranení.
„Zaslúžia si veľkú pochvalu. Realistickosť situácie je postavená na ich výkone. Sú perfektní. Môžu robiť komparzistov vo filmoch,“ pochválila päticu žiakov sninského cirkevného gymnázia, ktorí utrpeli popáleniny pri požiari chatky, vedúca maskérka poranení Oľga Szalmová.
Slovami chvály nešetrila ani rozhodcovská dvojica Martin Zelenka z Bratislavy a Adriana Mikušová zo Svidníka.
„Všetci sú výborní. Nehovoríme o chybách, ale o rôznych nedostatkoch v detailoch,“ povedali. Výkonom súťažiacich v polovici dňa dali zatiaľ „výbornú dvojku“.
Na „bojisku“
Históriu Sniny a regiónu, ktorý zasiahli obe svetové vojny, priblížili súťažiacim na netradičnom stanovišti členovia Klubu vojenskej histórie Karpaty. Uniformy, zbrane, guľomety, ale aj historické zdravotnícke pomôcky zo zbierok Klubu sprítomnili súťažiacim minulosť.
„Pripravili sme poľný lazaret. Po prvýkrát,“ prezradila lekárka Ivana Varchoľáková zo Sniny. Pre súťažiacich nachystala vedomostný test.
„Aby sa dozvedeli o histórii medicíny, aby videli, ako sa poskytovala prvá pomoc v poli v zákopoch, počas boja, keď chýbali antibiotiká a bolo sa treba popasovať s infekciami,“ povedala.
Vedomostný test na „historickom“ stanovišti. Pripravila ho lekárka Ivana Varchoľálová. Vypĺňa ho družstvo z Dolného Kubína.
Ako sa bojovalo v dvoch vojnách.
Maľovaný rovník a Popradčania.
Gymnazisti – figuranti. Peter Pitlanič (zľava), Patrik Bončik, Matúš Marinič, Igor Fedurco a Roman Vozár.
Prezident SČK Viliam Dobiáš. Zapojil sa do Maľovaného rovníka. Foto: AS
Rozhodcovia. Adriana Mikušová a Martin Zelenka.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.