Obľúbené podujatie prinieslo bohatý hudobný i kultúrny program pre veľkých i malých návštevníkov. Nechýbali zvyky, tradície a kúzla, ktoré umocnili čaro svätojánskej noci.
VINIANSKE JAZERO. Jedným z najstarších zvykov na Zemplíne je pálenie jánskych ohňov.
Organizátori jednodňového festivalu Jánske ohne nad Šíravou sa nechali inšpirovať svätojánskou nocou, ktorá je opradená mnohými legendami.
Kúzla, veštenie a nápoj lásky
Pestrý program odštartoval tradičným výstupom na Viniansky hrad, kde všetkých privítal kastelán hradu a povodil ich po svojom panstve.
Detskí návštevníci hľadali vzácne poklady a pomáhali im pritom bosorky zo všetkých kútov Zemplína.
Zruční remeselníci zasvätili záujemcov aj do tajov opracovania kameňa, dreva či výroby vína.
Hlavný program odštartoval v sobotu podvečer na jazere.
Ulička remesiel sa zmenila na dielňu paličkovanej čipky, plstenia, tkania, slamienkárstva, kožiarstva i drevorezby.
Nechýbal detský kútik, tvorivé dielne, lesná pedagogika i stánok pre najmenších astronómov, ktorý mala na starosti Hvezdáreň Michalovce.
Pre deti bol nachystaný aj nafukovací hrad, kolotoč a súťaže, ktoré pripravil cykloturistický oddiel Brzda.
„Podujatie Jánske ohne sa stáva už tradičným a každoročne sa teší veľkej návštevnosti, z čoho mám naozaj radosť. Svätojánsku noc a jej moc sme návštevníkom priblížili vo forme tradícií, rôznych zvykov, taktiež aj kúzlenia, veštenia a mnohými inými lákavými atrakciami,“ uviedol starosta obce Vinné Marián Makeľ (nez.).
Nechýbali ani miestne špeciality a tí odvážnejší mohli ochutnať aj svätojánsky čaj či lahodný nápoj lásky.
Šermiarska kuchyňa z 15. storočia
Nadšenci histórie a dobového šermu priniesli na Vinianske jazero kúsok stredoveku v podobe dobového nábytku, keramiky a zbraní.
Michalovskí šermiari sa venujú ukážkam bojov, ale zaujímajú sa aj o stredoveké táborenie, šerm a najnovšie sa venujú aj vareniu.
„Dobová kuchyňa je zaujímavá. Je pre ňu typické mäso v kombinácii so sladkým ovocím a korením, typický bol šafrán. Takmer do každého jedla zvykli pridávať aj víno,“ povedal Patrik Cimprich, predseda Michalovského spolku šermiarov.
Na jazere varili premiérovo v kotlíku bravčové mäso na sladkých jablkách, zahusťované chlebom a podlievané červeným vínom.
Vzácne gitary na jazere
Unikátne gitarové múzeum zo Sobraniec prinieslo zopár exponátov aj na jazero.
„Spravili sme výber 25 gitár, od tých najstarších až po tie najmodernejšie. Okrem nich si mohli návštevníci pozrieť aj klávesové nástroje, zosilovače a novinkou bola možnosť naučiť sa pár akordov na gitare,“ povedal Imrich Ferko z Gitarového múzea.
Hudobník Štefan Kehl počas celého dňa tak učil deti i starších hrať na gitare a odpovedal na všetky ich zvedavé otázky.
V hlavnom hudobnom programe sa predstavili herci z ochotníckeho divadla Vidi z Vinného, folklórne skupiny Viňančan, Javorina z Torysky, Parchovianka a Rakovčan.
Vyvrcholením programu bolo zapálenie vatier na súši i na vode, ktoré si nenechalo ujsť množstvo návštevníkov.
Organizátorom podujatia bola obec Vinné v spolupráci s programom Terra Incognita, Košickým samosprávnym krajom a Zemplínskym osvetovým strediskom v Michalovciach.
Foto k článku: Zuzana Ročeňová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.