TOPOĽA. Drevený chrám sv. Michala Archanjela v Topoli v okrese Snina môže byť vzorom pre ostatné stavby podobného charakteru, uviedol regionálny historik Miroslav Buraľ zo Správy Národného parku (NP) Poloniny.
Donedávna tomu tak ale nebolo. Jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku bol totiž v roku 2004 v takom havarijnom stave, že sa dostal medzi 100 najohrozenejších stavieb sveta.
V rámci projektu Obnova drevených chrámov, skvalitnenie infraštruktúry Cyklistického chodníka ikon sa uskutočnilo mechanické aj chemické očistenie šindľovej strechy. Vyčistili aj obvodové steny zrubu, vrátane interiéru, a obnovili impregnačné nátery proti hubám, škodcom a plesni.
Vďaka projektu je dnes chrám opäť v lepšej kondícii, ktorá tiež umožňuje dôstojné vykonávanie bohoslužobných obradov.
Raz ho už aj prenášali
Prvý písomný doklad o existencii chrámu pochádza z roku 1680.
"Vieme o ňom, že bol raz prenášaný, a to v roku 1780," uviedol Buraľ s tým, že pri tomto sťahovaní došlo k zmene strešnej konštrukcie, kde sa trojvežatosť zmenila na ťažkú valbovú strechu.
Ďalšia zmena bola realizovaná v centrálnej časti, ktorá je vybudovaná v tvare obrátenej lode.
Podľa slov historika ide v tomto prípade o raritu na Slovensku.
Chrám a Duchnovič
Chrám je špecifický tým, že jeho súčasťou je aj expozícia venovaná gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj jej významnej osobnosti Alexandrovi Duchnovičovi, ktorý je rodákom z Topole.
Nachádza sa tu napríklad kniha Apoštol z 19. storočia s jeho vlastnoručným podpisom.
V chráme je tiež uložený zväzok zo začiatku 18. storočia, ktorý zakúpil jeho starý otec Vasilij Duchnovič.
"Vieme to vďaka marginálnemu záznamu, ktorý hovorí o tom, kto kúpil túto knihu, za ktoré peniaze, prečo. Podobné knihy môžu nájsť návštevníci aj v chráme v Šmigovci," uviedol Buraľ s tým, že mimoriadnu pozornosť si zaslúžia tiež bohoslužobné knihy zo 16. a 17. storočia, ktoré sa v Topoli nachádzajú.
Návštevníci tu môžu pozorovať tiež ikonostas z polovice 18. storočia, ktorý vyniká pestrosťou farieb. Kompletne bol reštaurovaný v rokoch 2009 až 2014 Oblastným reštaurátorským ateliérom Pamiatkového úradu v Bratislave.
Počas výskumu bolo zistené, že dve chrámové ikony Bohorodička Hodigitria a Kristus Pantokrator boli v minulosti premaľované.
Odborným reštaurátorským zásahom bol barokový ikonostas obnovený.
V areáli je aj zvonica
Súčasťou areálu dreveného chrámu sv. Michala Archanjela v Topoli je tiež zvonica, ktorá bola postavená dodatočne v prvej polovici 20. storočia.
"Predpokladáme, že predtým boli zvony umiestnené vo veži samotného chrámu," vysvetlil Buraľ.
Nachádza sa tu tiež vojenský cintorín. Podľa slov historika slúži ako pripomienka nezmyselnosti prvej svetovej vojny. Zriadený bol v roku 1915.
Je tu vyše 100 dvojitých hrobov, v ktorých je pochovaných 240 vojakov rakúsko-uhorskej armády. Známych je len približne 12 mien.
Projekt obnovy bol realizovaný neziskovou organizáciou Karpatské drevené cerkvi zo Sniny spolu s ďalšími partnermi Nadáciou na ochranu biodiverzity Karpát zo Stakčína, Obecným úradom v Topoli a Gréckokatolíckym farským úradom v Topoli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.