ZEMPLÍN. Jazdu treba začať či už z Michaloviec, Trebišova, Vranova nad Topľou, Humenného alebo priamo od zemplínskej vodnej nádrže prechodom jej severného pobrežia a ďalej cez Jovsu a Jasenov do Sobraniec.
V sobraneckých kúpeľoch pekný lesnícky náučný chodník a v meste unikátne gitarové múzeum, svojho druhu jediné v Európe.
Pokračujeme smerom na Užhorod, kde v Krčave odbočíme vpravo do Sejkova (teplý prameň) a pokračujeme do Záhora, kde je vidiecke múzeum.
Cez Bajany sa dostaneme do Veľkých Kapušian, prejdeme skrz Chránenú krajinnú oblasť Latorica a sme v obci Leles pri kultúrnej pamiatke – gotickom moste sv. Gotharda zo 14. st. nad niekdajšou riekou Tica (staré koryto Tisy).
V obci je tiež kláštor premonštrátov.
Najnižšie miesto v republike
Navštívime Kráľovský Chlmec, kde sa neďaleko amfiteátru z pôvodne neskorogotického hradu zo 16. st. zachovali iba dva naproti sebe stojace múry.
Cez Somotor, kde odbočíme vľavo, dôjdeme do obce Veľký Kamenec. Iba pár metrov nad okolitým terénom sú zrúcaniny hradu z 13. st.
Obídeme kopček Tarbucka (archeologická lokalita) a cez Stredu nad Bodrogom vojdeme do obce Klin nad Bodrogom, kde hneď vedľa ruín ranogotického kostola z prelomu 13. – 14. storočia je na žulovom pylóne vyznačené najnižšie miesto v Slovenskej republike vo výške 94,3 m n. m.
Výlet loďou po Bodrogu si naplánujte
Kúsok ďalej vo Viničkách, kde okrem dobrého vína je aj prístav výletných lodí plaviacich sa po Bodrogu, skoro celou cestou lesom, sťa by po Amazonskom pralese.
Treba si však na to rezervovať dlhší časový úsek, najlepšie celý deň a dopredu sa informovať o programe plavby.
Na skok za hranicu
Zastaviť sa treba aj v Borši v kaštieli, pôvodne vodnom hrade, kde sa 27. 3. 1676 narodil František Rákoczi II., vodca posledného stavovského povstania (1703 – 1711), zomrel 8. 4. 1735 v Turecku.
Zo Slovenského Nového Mesta, ak je čas a chuť, sa oplatí zabehnúť do susediaceho maďarského mesta Sátoraljaújhely a tam sa vyviezť lanovkou na Magas – Hegy (514 m n. m.) s vyhliadkovou vežou, pri dobrom počasí je vidieť aj na Vihorlat, či tamtiež povoziť sa na najdlhšej bobovej (letnej) dráhe (2 275 m) v strednej Európe.
Už sme doma, na Slovensku
Cestou naspäť sa dá ešte krátkou odbočkou zájsť do obce Kazimír, kde z hradu postaveného v 13. st. zostal už len jeden múr. O čosi zaujímavejšie sú však neďaleké kúpele miestneho významu Byšta, stredisko letnej rekreácie.
V závere je dobré obzrieť si ešte barokovoklasistický kaštieľ Andrássyovcov z r. 1786 v Trebišove, teraz vlastivedné múzeum obklopený parkom, v ktorom sú zvyšky starého vodného hradu Parič, ale aj neogotické mauzóleum z r. 1893.
Po celodennom vození sa už odtiaľto každý rozuteká svojím smerom po dúfame, pekne prežitom výlete, s dĺžkou okolo 150 km v závislosti od miesta štartu, na ktorom si zberatelia turistických známok môžu doplniť svoju zbierku o viacero kúskov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.