V zime v chladných dňoch treba vtáctvo prikrmovať.
SLOVENSKO. Nedostatkom vody počas horúcich dní trpia predovšetkým druhy vtáctva žijúce v meste.
Pomôcť sa dá mnohými spôsobmi.
O perie sa starajú
Vtáctvo sa podľa niektorých štúdií venuje starostlivosti o svoje operenie až polovicu života.
„Len vďaka nemu môže prekonávať vzdialené prekážky, hľadať si potravu, či byť atraktívny pre svojho partnera. Operenie je teda životne dôležité mať v optimálnom stave a aj preto sa vtáky pomerne často kúpu. Vodnú plochu využívajú aj na pitie. Pravidelný prísun k vode môže byť dôležitý na prežitie najmä pre mestské populácie vtáctva. Na dehydratáciu, či prehriatie organizmu môžu hynúť zväčša mladé jedince, tohtoročné mláďatká,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Odporúča inštaláciu malého napájadla, či vtáčieho kúpaliska vo forme misky s vlažnou vodou.
„Môžeme do nej vložiť konárik či kamene pre lepší prístup k vode. Je dobré použiť plytkejšiu nádobu, napríklad z kvetináča, aby sa v nej vtáky neutopili,“ dopĺňa.
Miesto si zapamätajú
Ako ďalej dodáva, misku treba umiestniť do polotieňa, aby sa voda neprehriala. Napájadlo nesmieme dávať na miesta s hustým porastom, kde sa vtáky necítia bezpečne a kde na ne číhajú mačky. Dôležité je vodu pravidelne obmieňať a vytrvať.
„Keď s dostupnosťou vody pre operence začneme, treba vytrvať najmä počas horúcich dní až do konca leta. Vtáky si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si miesto zapamätajú. Sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy, či stehlíky patria medzi častých návštevníkov najmä v skorých ranných či obedňajších hodinách,“ uzatvára Slobodník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.