BREKOVSKÝ HRAD. Bea a Anna zo Španielska, Kamila z Poľska, Vitalij z Ukrajiny a Frank z Belgicka.
Také je tohtoročné zloženie zahraničných dobrovoľníkov v pracovnom kempe na Brekovskom hrade. Mladí ľudia sa dva týždne podieľajú na jeho obnove.
Hneď v prvých dňoch sa dobrovoľníci zapojili do archeologického výskumu.
„Kopeme a preosievame zeminu cez sito. Hľadáme črepiny, dokonca sa nám podarilo nájsť dve mince. Vykonávame pomocné práce,“ hovorí slovenská líderka kempu z organizácie Inex, ktorá ich zastrešuje.
Dobrovoľníkom sa na hrade páči. Foto k článku: Jana Otriová
Belgičana zaujíma história hradu
Frank van Damme z belgického mesta Leuven je 34-ročný IT odborník. Ako dobrovoľník pracoval už trikrát.
Na Slovensku je prvý raz. „Bol som v Česku, Maďarsku a Chorvátsku. Kempy boli zamerané na ekológiu, tento je iný, preto som si ho vybral. Je zaujímavé podieľať sa na obnove sedemstoročného hradu,“ hovorí.
„Sme dobrá partia. Páči sa mi tu. Práca je zatiaľ trochu monotónna, ale uvidím, čo prinesú ďalšie dni,“ dodáva.
Po skončení kempu by rád niekoľko dní pobudol v Slovenskom raji, odkiaľ sa chystá do Česka.
Hasenie vápna. Postup ako voľakedy.
Išla za horami a históriou
Kamila Supel z Varšavy si na Slovensko odskočila do Tatier, keď dovolenkovala na poľskej strane veľhôr. Brekovský hrad si vybrala pre prírodu a históriu.
„Chcela som ísť niekde, kde sú hory. Zaujímam sa o archeológiu, je to veľmi zaujímavý odbor. Navyše lákala ma aj blízkosť jazykov, kultúr,“ hovorí 24-ročná študentka literatúry.
Vlani v medzinárodnom kempe vo Francúzsku získala skúsenosti pri ťažbe striebra.
Dobrovoľníkov čaká návšteva Humenného a Vihorlatského múzea, túra po okolí, Zemplínska šírava či nedeľňajšie Drugethovské hradné slávnosti.
Združenie na záchranu Brekovského hradu má so zahraničnými dobrovoľníkmi bohaté skúsenosti. Tábor organizuje už po ôsmy raz.
„Dobrovoľníci urobia kus práce. Pomáhajú pri archeologických prácach. Plánujeme s ich pomocou odstrániť sutinu na hornom nádvorí. Na horný hrad do výšky desať metrov chodí veľa návštevníkov,“ hovorí riaditeľ Združenia Stanislav Macinský.
Vyučený murár Miroslav Demeter pracuje na obnove pivnice.
Obnovia vínnu pivnicu
Na hrade pracuje 26 zamestnancov už od mája. „Rekonštruujeme vínnu pivnicu na hlavnom nádvorí. Zachoval sa asi len meter z nej. Vlani sme terén vyčistili a spravili klenbu. Tú sme už takmer celú obnovili. V tomto roku plánujeme dokončiť vstup,“ informuje Macinský.
V pláne je aj dokončenie vstupnej brány so strieľňami a ochodzou „Na obnove horných častí pracujeme už tretí rok,“ spresňuje. Minimúzeum s artefaktmi z vykopávok na hrade je otvorené.
Na obnove hradu pracuje Združenie už od roku 2009. Finančne naň prispieva Ministerstvo kultúry, pracovníkov financuje Európsky sociálny fond cez úrad práce.
Zámerom je v budúcnosti obnovený hrad uzavrieť a spravovať.
V nedeľu 31. júla sa na Drugethovských hradných slávnostiach predstavia šermiari zo Sniny a Michaloviec, sokoliari a pripravené je divadlo pre deti.
Vínna pivnica.
Návštevníci v múzeu. Vystavujú tu miestne nálezy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.